Kdo moc studuje, moc toho ví a může škodit

Oslo - Dva severokorejští studenti nemohou dokončit své vzdělání v Norsku. Norské ministerstvo zahraničí se totiž obává, že by znalosti získané při doktorském studiu informačních technologií na univerzitě ve Stavangeru využili v KLDR při vývoji zbraní hromadného ničení. Oba přitom v Norsku už studovali a pokračování jim nabídla samotná vysoká škola.

Počátkem roku se podobný případ odehrál na univerzitě v Narviku. Ta vyloučila íránského studenta, který se chtěl zaměřit na obor vesmírných technologií. Vedení univerzity usoudilo, že by získaných znalostí mohl využít při vývoji jaderných zbraní.

Vyloučení severokorejští studenti se měli zaměřit na programování. Norské ministerstvo zahraničí s tím zpočátku souhlasilo, přes léto ale změnilo názor. Jeden z pedagogů univerzity ve Stavangeru tohoto kroku lituje a dodává, že před časem u nich jiná skupina severokorejských studentů absolvovala úplně stejný studijní obor. „V některých z těchto případů by mohli Severokorejci získat informace využitelné při vývoji zbraní hromadného ničení a jejich podpůrných systémů. To není žádoucí,“ vysvětlil mluvčí norského ministerstva zahraničí.

Mezinárodní rozhovory o severokorejském jaderném programu začaly před šesti lety, ale nyní jsou na mrtvém bodě. KLDR zahájila likvidaci svého jaderného zařízení, letos ale účast na rozhovorech vypověděla poté, co si v červnu za nové zbrojní testy vysloužila další potrestání v podobě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Tento dokument KLDR zakazuje další jaderné a raketové testy a zavádí nové sankce týkající se zbraní i finančních dohod.

Univerzita v norském Stavangeru
Univerzita v norském Stavangeru