Vědci tvrdí: Trocha špíny neuškodí

San Diego – Nic se nemá přehánět. Odvěkou lidovou pravdou odpověděli vědci z kalifornské univerzity v San Diegu na převládající „posedlost čistotou“ v západním světě. Pro zdraví dětí je prý prospěšné, když se trochu ušpiní. Přílišná péče o stále čisté ruce totiž likviduje bakterie potřebné pro dobrou hojivost kůže. Nejnovější objev tak potvrzuje dvacet let starou hygienickou hypotézu, podle které přiměřené vystavení nečistotám posiluje imunitu.

Univerzitní vědci tak vzkazují starostlivým maminkám: Nechte své potomky čas od času pořádně zašpinit. Vašim dětem to jen prospěje. Matky, které zarputile drbou z dětských rukou a tváří sebemenší nečistoty, totiž zároveň ničí i bakterie rodu Stafylokok. Ty většinou nezpůsobují žádné nemoci, naopak tvoří přirozenou součást mikroflóry kůže člověka i zvířat. Bez nich se kůže hůř hojí a případné rány se snáz zanítí.

Richard Gallo, vedoucí výzkumu:

„To, že jsme zjistili, jak přesně se bakterie chovají, nám pomůže při léčbě zánětů kůže. Výsledky také podporují tzv. hygienickou hypotézu.“

Hygienickou hypotézu formuloval v roce 1989 doktor David Strachan. Tvrdí, že malé dítě vystavené přiměřenému množství infekčních činitelů a parazitů má posílenou imunitu, a je tak odolnější proti alergiím. Za prudký nárůst alergiků v západním světě podle něj může právě moderní důraz na čistotu.

Alergologické vyšetření
Alergologické vyšetření