Množství skleníkových plynů roste stále razantněji

Ženeva - V loňském roce dosáhla koncentrace skleníkových plynů v atmosféře rekordní výše. Uvádí to dnes ve své zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). Měření se provádí posledních 10 let a množství škodlivin je každý rok vyšší. Množství oxidu uhličitého, který je podle většiny vědců zodpovědný za změny klimatu, teď roste navíc rychleji než kdy předtím. „I když nyní zastavíme všechny emise, po 100 letech zůstane v atmosféře 30 procent množství (plynů) přidaných k předindustriální úrovni,“ upozornila odbornice WMO Oksana Tarasovová, že dopad skleníkových plynů na planetu zůstane dlouhodobý.

Hlavního skleníkového plynu bylo loni v ovzduší podle organizace 385,2 částice na milion, což je o dvě částice na milion více než o rok dříve. Hlavní skleníkové plyny - vedle oxidu uhličitého také oxid dusný (N2O) a metan (CH4) - se do ovzduší dostávají částečně přirozeně, například z mokřin, a částečně jako výsledek lidské činnosti z hnojiv nebo ze spalování paliv.

Do roku 2100 může vzrůst průměrná teplota o více než 6 stupňů

Šéf organizace Michel Jarraud je přesvědčen, že zachování současného trendu může vést k ještě pesimističtějším scénářům ohledně rostoucích teplot na Zemi, než jaké předpokládají klimatologové. Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) před dvěma roky předpověděl, že při nynějších emisích mohou do roku 2100 globální teploty vzrůst až o 6,4 stupně Celsia, což na planetě vyvolá sucha, záplavy a další katastrofy.

„To posiluje fakt, že se musí přikročit k akci, jak nejrychleji to bude možné,“ zdůraznil Jarraud. „Očekáváme, že Kodaň přijde s razantním řešením v otázce skleníkových plynů,“ připomněl blížící se mezinárodní konferenci OSN v dánské metropoli, kde měli světoví státníci dojednat novou klimatickou smlouvu o omezení emisí těchto plynů. Pokud rozhodnutí padne později, „tím horší budou dopady,“ varoval šéf WMO.

Výfukové plyny
Výfukové plyny