Ochrnutý Belgičan 23 let slyšel a vnímal, nikdo o tom ale nevěděl

Brusel - Hrdinu známého románu Johnny si vzal pušku připomíná skutečný osud 46letého Belgičana Roma Houbena. Lékaři se domnívali, že byl posledních 23 let v kómatu po automobilové havárii. Moderní vyšetření mozku ale odhalilo, že diagnóza byla špatná – muž celou dobu vnímal a slyšel vše kolem sebe. Jen nemohl sám nijak reagovat, protože ochrnul. Správná diagnóza byla stanovena až před třemi lety. Teď muž komunikuje pomocí speciálního počítače a podle svých slov se znovu narodil.

Houben měl v roce 1983 autonehodu, po níž upadl do zdánlivého kómatu. Jeho rodina však věřila, že je při vědomí, hledala stále novou pomoc a nakonec před třemi lety neurolog Steven Laureys z univerzity v Lutychu zjistil, že dosavadní diagnózy byly chybné a že pacientův mozek je netknutý. Naučil pak někdejšího studenta a milovníka bojových sportů, který hovořil čtyřmi jazyky, komunikovat prostřednictvím speciálního počítače.

„Křičel jsem, ale nevycházel ze mě žádný zvuk,“ vzpomíná Houben v interview pro německý magazín Der Spiegel. Slyšel prý vše okolo, ale nemohl reagovat. „Byl jsem svědkem svého vlastního utrpení, když se na mě lékaři a sestry snažili mluvit a nakonec to vzdávali.“ Za nejhorší označil den, kdy mu matka a sestra přišly říct o smrti otce. Chtěl plakat, ale jeho tělo nereagovalo. Čas prý trávil meditací a sněním o lepším životě.

Video Belgičan Houben se podruhé narodil
video

Belgičan Houben se podruhé narodil

Fina Houbenová, matka ochrnutého Roma Houbena:

„Nemá žádnou depresi. Říká, že jeho život má smysl.“

Podle lékaře, který Houbenův stav odhalil, není jeho příběh ojedinělý. Známky vědomí se ukážou až u 40 procent pacientů, u nichž je diagnostikovaný vegetativní stav. Testovat, zda je nemocný opravdu v bezvědomí, by měli lékaři podle nového doporučení alespoň desetkrát. Houbenův příklad je velkým povzbuzením i pro rodiny tisíců dalších ochrnutých pacientů.

Belgičan Rom Houben před havárií
Belgičan Rom Houben před havárií
Více fotek
  • Belgičan Rom Houben před havárií autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125732.jpg
  • Rom Houben autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125734.jpg
  • Belgičan Rom Houben, který po havárii ochrnul a o němž si lékaři 23 let mysleli, že je v kómatu. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125727.jpg