FBI zatkla tři muže ze Slovenska za pašování zbraní a elektroniky

Washington - Americké bezpečnostní složky zatkly pět mužů za spiknutí s cílem pořídit si zbraně včetně samopalů a protiletadlových střel. Trojice mužů má trvalé bydliště na Slovensku. Zatím není jasné, zda byli zadržení napojeni na některou z teroristických organizací, ani jaké země mají státní občanství. Skupinku pomohl odhalit a usvědčit federální agent, který si pod falešnou totožností získal její důvěru. Podle amerických médií byl z terorismu obžalován pouze jeden z mužů, který chtěl údajně použít rakety typu Stinger na Blízkém východě. V USA prý útoky neplánoval.

Hlavním obviněným je Dani Nemr Tarraf, narozený v roce 1971 a s bydlištěm v Trnavě. Podle FBI mu hrozí doživotní vězení, zbylým čtyřem zatčeným až pětileté vězení. Těmito zatčenými jsou Douri Nemr Tarraf (narozen 1973) z Trnavy, Ali Fadel Yahfoufi (1969) z Trnavy, Hussein Ali Asfour (1970) z USA a Hassan Mohamad Komeiha s bydlišti v USA a Libanonu.

Dani Nemr Tarraf zaplatil v červenci 20 000 dolarů (346 000 korun) v hotovosti agentovi FBI v přestrojení jako zálohu na asi 10 000 vojenských útočných karabin typu Colt M4 a rakety typu FIM-92 Stinger. Sháněl prý také rakety, které sestřelí i americkou stíhačku F-16.

Zboží chtěl údajně poslat „odboji“ v Sýrii nebo Íránu. Dodávka měla doplout do syrského přístavu Lázikíja, protože prý tento přístav kontroloval a měl zajištěno utajení celé akce. Zadržen byl ve chvíli, když si minulý týden přijel do Filadelfie zboží prohlédnout.