Na Filipínách nalezeny další oběti včerejšího masakru

Manila - Nejmíň 46 lidí zabili rebelové v jižních Filipínách. Vojáci pátrají ještě po dalších tělech. Spekuluje se, že útok přežili 4 lidé, kteří jsou teď pod ochranou ministerstva vnitra. Policie včera našla na ostrově Mindanao 24 mrtvol, dnes objevila další těla. Prezidentka Filipín Gloria Macapagal Arroyo vyhlásila výjimečný stav ve dvou provinciích na jihu země. Násilí zřejmě souvisí s komunálními volbami a bojem kandidátů o post guvernéra. Prezidentka odvolala místního velitele policie a do oblasti poslala vojenské jednotky.

Včera policie nalezla na 24 zavražděných lidí, podle fotografa agentury Reuters, který byl na místě, měly oběti střelná a sečná zranění. Podle svědků byla jedna zavražděná žena těhotná, několik zastřelených mužů mělo svázané ruce za zády. Oběťmi bylo také osm místních novinářů. Vojáci dnes navíc odhalili narychlo zakryté hroby v kopcích provincie Maguindanao, kde našli dalších 22 mrtvol.

"Je potřeba předcházet takovým násilným incidentům, musí se potlačit, uvedl mluvčí prezidentky. Ta vyhlásila v provincii Maguindanao a Sultan Kudarat výjimečný stav, který dává větší možnost policii a armádě na těchto územích zasahovat. Prezidentka také vyslala do oblasti vojenské posily a odvolala policejního šéfa provincie Maguindanao. 

Video Na Filipínách nalezeny další oběti včerejšího masakru
video

Na Filipínách nalezeny další oběti včerejšího masakru

Všichni zavraždění byli členy skupiny asi 40 lidí, které přepadli ozbrojenci, když jeli podat kandidátku do guvernérských voleb, které se mají uskutečnit v květnu. Mezi zavražděnými je i manželka jednoho starosty z provincie Maguindanao Esmaela Mangundadatua. Únos proto může souviset s rivalitou mezi klanem současného guvernéra a Mangundadatuem. „Domnívali jsme se, že když pošleme ženy, nic se jim nestane. Že se nikdo neodváží demonstrovat svou sílu zrovna na nich,“ uvedl kongresman Mangudadatu.

Esmale Mangudadatu řekl: „Vyzývám všechny úřady, aby se přijely podívat, co se tady děje. Je to barbarský čin.“ Mangudadatu v místním rozhlase také oznámil, že čtyřem lidem se podařilo uniknout masakru a jsou nyní pod jeho ochranou. „Vyjdou ve správný čas, nyní jsou v bezpečí,“ ujistil. Celý masakr byl podle něho naplánován, protože útočníci prý měli připravené pohřební jámy.

Filipínci se ptají, proč ještě 24 hodin po masakru nebyl nikdo zatčen. Tím spíš, že se  otevřeně mluví o válce dvou politických klanů. „Ukazuje se, že vláda má naprosto svázané ruce. Dnes odpoledne přijel poradce prezidentky přesvědčovat rodinu Ampatuanových, aby se podvolili vládě zákona. Ale o něčem takovém se přece nevyjednává, tahle věc nemůže mít žádné politické řešení,“ nechápe reportérka televize ABS-CBN Glenda Gloriová.