Indie a USA chtějí být partnery

Washington - Indický premiér Manmóhan Singh je na návštěvě v USA, kde chce jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou hlavně o jaderné spolupráci. Po 30 letech uzavřely loni Spojené státy průlomovou dohodu o vývozu jaderných zařízení do Indie. Kongres ale zatím ještě neprojednal záruky indické vlády, že technologie bude použita výhradně pro civilní účely. Oba politici dál proberou ochranu klimatu, ekonomiku a vztahy s Pákistánem a Čínou.

Indie je pro Spojené státy důležitý partner na asijském kontinentě. Po Číně roste její ekonomika nejrychleji na světě a nabízí obrovský trh pro americké zboží. Má vlastní kosmický program a jaderné zbraně. A právě o atomové energii chce jednat indický premiér s americkým prezidentem. 

„S americkou vládou podepíšeme dokument o energetické bezpečnosti, výrobě čisté energie a klimatických změnách. Připravíme tím základ pro vzájemnou spolupráci v konkrétních oblastech,“ uvedl Manmóhan Singh. 

Po 30 letech podepsaly loni obě země dohodu o vývozu americké technologie pro indické jaderné elektrárny. Záruky Indie, že zařízení využije výhradně pro mírové účely, ještě prezident Obama nepředložil v Kongresu. 

Spojení Indie a USA může pomoci stabilitě v Afghánistánu

Indie pozorně sleduje i novou zahraniční politiku Washingtonu. Zřejmě bude chtít vysvětlit výrok Obamy při návštěvě Pekingu, že by se Čína mohla zapojit do indicko-pákistánského sporu. Spojené státy stojí o spojenectví Indie ve válečném konfliktu v Afghánistánu. 

„Podporujeme mezinárodní společenství v prosazování míru a stability v Afghánistánu. Pevně věřím, že v regionu zůstane. Předčasný odchod by znamenal povzbuzení pro teroristy a rozvrat nejen této oblasti, ale celého civilizovaného světa,“ myslí si indický premiér.   

Indie a Spojené státy patří k největším znečišťovatelům ovzduší. Oba státníci budou proto diskutovat i o snižování emisí skleníkových plynů. Před prosincovým summitem v Kodani ale zřejmě k žádné konkrétní dohodě nedojde.