Medveděv nařídil vyšetření smrti právníka Magnitského

Moskva – Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil dnes důkladné prošetření smrti sedmatřicetiletého právníka Sergeje Magnitského, který zemřel nedávno ve vazbě, kde skončil kvůli podezření, že dopomohl zahraničnímu fondu Hermitage Capital k obřímu daňovému úniku. Magnitskij zemřel podle oficiálních zpráv na selhání srdce a akutní zánět slinivky břišní. Jen pár hodin po prezidentově příkazu prokuratura oznámila, že právníkovo úmrtí vyšetřuje jako trestný čin neposkytnutí lékařské péče a nedbalosti.

 

 

„Nyní se provádějí vyšetřovací úkony směřující k objasnění všech okolností úmrtí Magnitského,“ uvedl mluvčí vyšetřovacího výboru prokuratury Vladimir Markin.

Známý právník Magnitskij, advokát investičního fondu Hermitage Capital, zemřel 16. listopadu. Příčinou jeho smrti byla zástava srdce. Spekuluje se ale, že za jeho smrt mohou dozorci, kteří ho měli ve vězení bít. 

Medveděv dnes nařídil řádné prošetření případu a chce také, aby byla prověřena kvalita lékařské pomoci poskytované ve státních věznicích. 

Magnitskij byl zatčen a obviněn, že napomohl zahraničnímu fondu Hermitage Capital k obřímu daňovému úniku. Během roční vazby se zdraví právníka zhoršovalo a vyšetřovatelé se ho prý snažili donutit k doznání odmítáním lékařské péče.