Walesa dal Kaczyńského k soudu, prý není žádný agent Bolek

Varšava – Ve Varšavě byl dnes zahájen proces mezi dvěma polskými prezidenty. Ten bývalý - Lech Walesa - žaluje současného prezidenta Lecha Kaczyńského, který nařkl někdejšího předáka protikomunistického hnutí Solidarita z toho, že byl v 70. letech spolupracovníkem tajné komunistické policie. Walesa tvrdí, že agentem nikdy nebyl, žádá omluvu a odškodné. Soud dnes jednání odročil na prosinec.

Oba politici si v den zahájení procesu čas na soud nenašli, ani jeden se nedostavil. Walesa dnes prostřednictvím televize vzkázal žalovanému, že porušil právo. „O tom není pochyb,“ uvedl exprezident. Dodal, že k soudu se nedostavil proto, že celá věc je tak jasná, že ani není třeba, aby se procesu účastnil.

Advokát Kaczyńského dnes žádal soud, aby zamítl žalobu, neboť prezidenta prý může soudit jen Státní tribunál. Walesova advokátka ale tvrdí, že případ se netýká povinností Kaczyńského coby prezidenta a že varšavský oblastní soud je ve věci příslušný. Soud dnes nicméně odročil jednání na 18. prosince.

Walesa zažaloval Kaczyńského kvůli jeho výroku v rozhovoru pro televizi Polsat z června 2008. Nynější prezident tehdy v televizním vysílání potvrdil, že Walesa byl agentem tajné policie v Gdaňsku pod krycím jménem Bolek.

Informaci, že Walesa spolupracoval s tajnou policií, zveřejnili dříve v knížce s názvem Tajná policie a Walesa pracovníci Institutu národní paměti (IPN). Walesa ale tato obvinění vehementně odmítá. Chce proto, aby ho soud očistil. Od Kaczyńského žádá, aby své výroky odvolal. Navíc po něm požaduje i odškodné ve výši asi 600 tisíc korun.