Prasečí chřipka ohrožuje i pouť milionů muslimů do Mekky

Mekka - Víc než dva miliony muslimů ze 160 zemí se v minulých dnech sjely do Saúdské Arábie, aby se tam tento týden zúčastnily islámské pouti do Mekky. Kvůli přívalu lidí muselo do služby sto tisíc policistů a vojáků, kteří mají dohlížet na bezpečnost. Kvůli obavám z prasečí chřipky se bude o poutníky starat na dvacet tisíc zdravotníků. Čtyři poutníci už na virus H1N1 zemřeli, 16 dalších je nakaženo.

Pouť do Mekky je jedním z pilířů islámu a alespoň jednou za život by ji měl absolvovat každý muslim. Obří setkání provází každý rok řada problémů. V roce 2006 dav ušlapal při rituálním kamenování satana na 300 lidí.

Většina poutníků do Mekky míří přes Džiddu. Letadla s návštěvníky přistávají po minutách. Na letišti sledují cestující kamery. Označují lidi se zvýšenou tělesnou teplotou. Ti pak musejí do karantény, kde se rozhodne o jejich dalším osudu. Saudskoarabské úřady vyzvaly muslimy pod 12 a nad 65 let, chronicky nemocné a těhotné ženy, aby zůstali tentokrát doma. Opatření přijímají i jednotlivé státy – třeba Tunisko účast svým občanům přímo zakázalo.

Video Telefonát Břetislava Turečka
video

Telefonát Břetislava Turečka

Letos navíc panují obavy z toho, že bude pouť využitá k politickým účelům. Saúdská Arábie se totiž vložila do bojů v sousedním Jemenu, kde si snaží vydobýt svá práva místní šíité ze severu země. Protože se boje rozšířily i za hranici, na území Saúdské Arábie, vyslalo království do Jemenu svá letadla a bojuje na straně armády. Poutníci ze šíitských zemí, zejména z Íránu, by to mohli zneužít k proklamacím proti sunnitům.

Poutník z Jemenu:

„Tady jsou všichni muslimové jednotní – Arabové, Američané, černí, bílí. Všichni jsou tu bratři.“

Před 22 lety šíité na pouti uspořádali protiizraelskou a protiamerickou manifestaci a zásah saúdskoarabské bezpečnosti skončil smrtí 402 lidí. Většina z nich byli Íránci.

Kaabu zdobí více než čtvrt tuny zlata

Poutníci se sejdou před nejposvátnějším místem islámu, krychlovou svatyní Kaabou, nacházející se ve Velké mešitě v Mekce. V jejím východním rohu je černý kámen, který dle pověsti pochází z ráje a dostal ho prorok Ibráhím od archanděla Gabriela s úkolem postavit svatyni. Právě ke Kaabě se obracejí všichni muslimové při modlitbách, ať jsou kdekoli na světě. Letos ji zdobí 280 kilogramů zlata a je zabalena do černého hedvábí s výšivkami s verši z koránu, na něž padlo 150 kilogramů zlata a stříbra.

/*json*/{"map":{"lat":21.4226296078,"lng":39.8263192177,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Společná modlitba i obcházení Kaaby v kruzích je symbol bratrství a rovnosti mezi věřícími. Muslimové si mají uvědomit to, co má skutečný význam v tomto i posmrtném životě. Podle tradice přicházejí muži v jednoduchém bílém oděvu, ihrámu, zbaveni všech známek svého postavení a bohatství. Pro ženy oděv předepsaný není, ale mají mít zakryté hlavy a odkryté obličeje a ruce.