Američané by mohli Afghánistán opustit do osmi let

Washington - Vojáci Spojených států by mohli opustit Afghánistán do osmi let. Uvedl to mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. Prezident Obama už několik týdnů zvažuje podobu nové strategie v Afghánistánu i to, jestli do země pošle asi 40 tisíc posil, jak žádá generál McChrystal. Podle amerických médií tam pojede dalších 34 tisíc vojáků. Obama by měl novou strategii v Afghánistánu představit příští úterý.

Šéf americké armády v Afghánistánu generál Stanley McChrystal dnes uvedl, že se počítá s tím, že do osmi let by už v Afghánistánu neměl být žádný americký voják.

Americký prezident Barack Obama nicméně v současnosti zvažuje posílení jednotek v Afghánistánu. Svůj plán oznámí příští úterý. Informoval o tom Bílý dům s tím, že se Obama ještě předtím setká se členy Kongresu. Prezident přednese svůj projev k národu na vojenské vysoké škole ve West Pointu. Spekuluje se, že by do Afghánistánu mohl poslat dalších 34 tisíc mužů. Už teď v zemi s radikály bojuje 63 tisíc Američanů. Působí tam už osm let - od svržení Talibanu. Podle deníku The New York Times stojí pobyt jednoho vojáka v Afghánistánu milion dolarů ročně. V zemi je teď přes 100 tisíc zahraničních vojáků.

Šéf Bílého domu už řadu týdnů zvažuje, zda vyhoví požadavku amerického velitele v Afghánistánu Stanleyho McChrystala a zvýší počet vojáků USA v zemi zhruba o 40 tisíc, anebo se rozhodne pro jiné řešení. Obama naposledy jednal se svým týmem o Afghánistánu asi dvě hodiny v pondělí večer místního času.

Podle amerických médií prezident zvažuje v souvislosti s Afghánistánem tři možnosti. První je vyhovění původnímu McChrystalovu požadavku, tedy nárůst počtu amerických vojáků na afghánském bojišti o 40 tisíc. Z toho polovina by odjela přímo bojovat na jih a východ země, které má pod kontrolou povstalecké hnutí Taliban. Čtvrtina posil by cvičila afghánské jednotky, zbylá čtvrtina by se pak rozptýlila po celé zemi.

Druhou možností je posílení amerických jednotek o 20 až 35 tisíc vojáků, kteří by se rozmístili v problematických regionech na jihu a východu země. Část z nich by mohla cvičit afghánské bezpečnostní jednotky. Poslední varianta pak počítá s malým zvýšením počtu vojáků zhruba o 10 až 15 tisíc. Věnovali by se převážně výcviku afghánských bojovníků, část z nich by ale zřejmě posílila americké jednotky v jižní provincii Kandahár.