USA dohodu o zákazu nášlapných min nepodepíšou

Washington - Spojené státy nepodepíšou mezinárodní Ottawskou konvenci o zákazu nášlapných min. Oznámilo to ministerstvo zahraničí s tím, že prezidentova administrativa dokončila revizi a výsledkem je, že USA v této záležitosti nebudou měnit svůj dosavadní postoj. Barack Obama ale vyšle příští týden na konferenci v kolumbijské Cartageně skupinu pozorovatelů k dalšímu jednání o této dohodě, kterou už podepsalo víc než 150 států, včetně Česka. Podepsat naopak zatím nechtějí země jako USA, Čína, Indie, Pákistán, Barma nebo Rusko.

Demokratický senátor Patrick Leahy kritizoval vládní rozhodnutí jako „povrchní a polovičaté“. „Spojené státy by měly být v čele aktivit směřujících k zákazu min, a ne stát stranou,“ uvedl Leahy. Některé humanitární organizace doufají, že Obamova administrativa nakonec přece jen dokument podepíše.

Úmluvu o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení ze 4. prosince 1997 vypracovala Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min (ICBL) za podpory některých zemí. V platnost vstoupila 1. března 1999.