OSN zahájila kampaň proti násilí na ženách

Ženeva - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zahájil kampaň proti násilí na ženách. Vyzval muže z celého světa, aby se ke kampani připojili a změnili chování k ženám. Kolem 70 procent všech žen totiž zažilo fyzické nebo sexuální násilí většinou od svých manželů nebo blízkých. Kampaň začíná u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách, který byl poprvé vyhlášen před deseti lety.

Pan Ki-mun uvedl, že muži v tomto projektu hrají ústřední roli, protože mají na problému hlavní podíl, a jsou tedy i klíčem k jeho řešení. Varoval také, že dokud se nezmění přístup a chování mužů, tak násilí na ženách bude pokračovat.

Na úterní tiskové konferenci, která kampaň odstartovala, zazněla i slova nositele Nobelovy ceny za mír a bývalého anglikánského arcibiskupa Desmonda Tutua, který prohlásil, že bude bojovat do konce svého života za právo žen žít beze strachu z násilí.

Podle občanského sdružení ROSA v Česku v roce 2008 tvořily ženy 95 procent obětí domácího násilí – pachateli bývají současní nebo bývalí partneři. Podle průzkumu zažije některou z forem násilí alespoň jednou za život 38 procent Češek.