Santa si to rozmyslel a dětičkám nakonec přece jen napíše

North Pole (USA) – Americké děti si můžou zhluboka vydechnout, stejně jako obyvatelé aljašského městečka North Pole. Dopisy od Santy Clause, kterým po 55 letech hrozilo zrušení, nakonec přece jen budou. Americká pošta oznámila, že program Operace Santa bude zachován i za pomoci několika soukromých iniciativ, mezi něž patří například i sdružení s názvem Santův pytel dopisů, jež čítá přibližně 100 dobrovolníků přímo v North Pole.

Americká pošta odstartovala program s názvem Operace Santa v roce 1954. V jeho rámci děti na Vánoce posílají dopisy právě do městečka North Pole, které je údajným domovem Santa Clause. Dopisy od dětí se pak rozesílály dobrovolníkům po celých Spojených státech a ti na ně poté odpovídali jménem elfů a Santových pomocníků. Loni ale jeden z poštovních úředníků v Marylandu odhalil, že jeden z těchto dobrovolníků v minulosti spáchal sexuální delikt.

Příslušný úředník dokázal zasáhnout dřív, než stačil dotyčný dítěti odpovědět. Úřady to ale znepokojilo natolik, že se rozhodly zpřísnit bezpečnostní pravidla a nahradit příjmení a adresy kódy, které se dají rozluštit pouze na příslušné poště. Nová opatření byla technicky příliš náročná a hrozilo, že bude program zrušen. Americká pošta ale minulý týden oznámila, že program zachová i za pomoci několika soukromých iniciativ.

Úvahy o zrušení programu vyvolaly vlnu nevole i u amerických zákonodárců. Na ředitele poštovních služeb se osobně obrátil například demokratický senátor Mark Begich nebo republikánský poslanec Don Young. Po pátečním prohlášení poštovních úřadů se, zdá se, všem ulevilo. „Toto rozhodnutí vrátí ducha Vánoc zpět na Aljašku,“ reagovala senátorka za tento stát Lisa Murkowská.

/*json*/{"map":{"lat":64.7717840915,"lng":-147.343139648,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":64.77178409153,"lng":-147.34039306641,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/