Za mučení a vraždění tisíců lidí má Duch dostat 40 let

Phnompenh - Vysokému představiteli Rudých Khmerů a bývalému veliteli kambodžské věznice S-21 Kang Kek Ieuovi hrozí za vraždy, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny 40 let vězení. Ieu, známý jako Duch, je obviněn z mučení a zavraždění 15 000 lidí, kteří věznicí S-21 v letech 1975-1979 prošli. Oběti režimu Rudých Khmerů dnes uvedly, že požadovaný trest pro sedmašedesátiletého bývalého mučitele není přijatelný. Podle nich by obžaloba měla usilovat o doživotní trest.

Jeden ze žalobců William Smith argumentoval tím, že Duch přiznal svou vinu a poskytl důkazy proti ostatním bývalým vůdcům z řad Rudých Khmerů. „Jako velitel vězně ani nechránil ani neudělal nic v jejich prospěch. Právě naopak. Obžalovaný ve své funkci vězně ponižoval, mučil a zabíjel.“

Duch se i dnes omluvil za své činy, ale odmítl, že by osobně zajatce mučil nebo zabíjel. Zároveň dodal, že nebyl sám, kdo se účastnil masakrů v celkem 196 „táborech smrti“. „Nemohl jsem nijak pomoci. Pol Pot tyto lidi vnímal jako trn v oku. Pol Pot se opravdu chtěl stát králem,“ dodal.

Z pěti vysokých představitelů polpotovského totalitního režimu je Duch první, který je souzen a je jediný, který celou dobu spolupracuje se soudem. Ve vazbě čekají na proces ještě ministr zahraničí a jeho žena, předseda prozatímní vlády a důvěrník nejvyššího vůdce Pol Pota. Rozsudek pro velitele věznice padne jako první, ale nejdřív příští rok.

Během hrůzovlády Rudých Khmerů v druhé polovině 70. let zahynulo v Kambodži nejméně 1,7 milionu lidí.

Kang Kek Ieu před tribunálem OSN
Zdroj: ČTK/AP