Evropský parlament se rozroste o 18 poslanců

Štrasburk/Brusel – Kvůli Lisabonské smlouvě vzroste počet europoslanců o osmnáct, dosud do lavic Evropského parlamentu zasedalo 736 lidí. Zvýšení počtu si dnes odhlasovali samotní europoslanci. Zákonodárci si navíc odhlasovali rozšíření vlastních pravomocí, které jim Lisabonská smlouva, která zásadně reformuje fungování unie, přináší. V drtivé většině oblastí tak nově bude mít parlament stejné slovo jako členské státy EU, kterým dosud často stačil jen názor parlamentu, ale poslanci neměli možnost rozhodnutí zemí zablokovat.

„Po přijetí Jednotného evropského aktu se z parlamentního batolete stalo malé dítě, kterému Maastrichtská smlouva pomohla vyrůst a Niceská smlouva společně s Amsterodamskou pak i dospět. Věřím, že Lisabonská smlouva dodá našemu parlamentu taková práva, jaká mu skutečně náleží,“ uvedl britský europoslanec David Martin, který měl přípravu parlamentu na Lisabonskou smlouvu na starosti.

Lisabonská smlouva vstoupí v platnost 1. prosince poté, co jí ratifikovalo všech 27 členských států EU. Nejdéle přijetí dokumentu trvalo v Česku, kde prezident Václav Klaus svůj podpis podmínil výjimkou z Listiny základních práv EU, kterou Česko nakonec získalo. Výjimka však začne platit až poté, co ji v rámci přistoupení některého z dalších nových států EU, nejspíš Chorvatska, schválí všechny členské země unie. To však nebude dřív než za několik let.