Pouti do Mekky se účastní i Obamova babička

Mekka - V Saúdské Arábii dnes začala tradiční muslimská pouť do Mekky zvaná hadždž. Letos se jí účastní přes dva miliony věřících, což je méně než v předchozích letech. Poutníky odradily obavy z nákazy prasečí chřipkou. Mezi věřícími je i keňská babička amerického prezidenta Baracka Obamy Sarah. Sedmaosmdesátiletá Keňanka přicestovala spolu s jedním z Obamových bratranců a dnes dorazila do údolí Miná s delegací dalších Afričanů.

Pouť začala ranním obcházením svatyně Kaaby, která je ve Velké mešitě v Mekce. Ukrývá černý kámen, darovaný údajně archandělem Gabrielem prorokovi Ibráhímovi. Muslimové krychli potaženou černou látkou s vyšitými verši z koránu musejí obejít sedmkrát. Obcházení se obešlo bez incidentů, i když při něm kolem svatyně kroužil ohromný dav.

Pak se poutníci vydali do údolí Miná, které je na cestě k pahorku Arafát. V údolí je městečko nehořlavých stanů, v nichž mají věřící zaručeno pohodlí včetně klimatizace. Mnoho z nich se ale obává, že kvůli dešti nebudou moci ve stanech přespat. „Červené koberce mezi stany se kvůli dešti proměnily v potoky vody. Všude plavou prázdné lahve od sodovek,“ naříkala Zahra Nasífová z Maroka.

Video Prasečí chřipka ohrožuje pouť do Mekky
video

Prasečí chřipka ohrožuje pouť do Mekky

Údolí Miná je od Mekky vzdálené několik kilometrů. Mnoho poutníků tam směřuje pěšky, ale další se tam musejí nechat dovézt.

Ve čtvrtek se poutníci shromáždí k celodennímu rozjímání a modlitbám na pahorku Arafát. V pátek pak začne svátek oběti íd al-adhá, při němž budou poražena obětní zvířata a jejich maso rozdáno potřebným. Mezitím budou poutníci symbolicky kamenovat satana a postupně se vrátí do Mekky, někteří pak odjedou do Medíny. V tomto po Mekce, druhém nejposvátnějším místě islámu, je hrob proroka Mohameda.

/*json*/{"map":{"lat":21.4226296078,"lng":39.8263192177,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Pouť má aspoň jednou za život vykonat každý muslim, kterému to zdraví a finanční situace dovolí. Část poutníků zve každoročně na své náklady saúdskoarabský král Abdalláh. Letos pozvání dostalo zhruba 3000 muslimů z celého světa. Vedle dvou tisícovek Palestinců je mezi nimi i Obamova babička Sarah. Sedmaosmdesátiletá Keňanka přicestovala spolu s jedním ze svých vnuků.