Budou mít polské tahanice ústavní dohru?

Varšava - Polskému premiérovi Donaldu Tuskovi po sérii tahanic s polským prezidentem Lechem Kaczyńským došla trpělivost. Tusk plánuje změny ústavy tak, aby výrazně omezil kompetence hlavy státu. Prezident by podle něj napříště nesměl vetovat zákony a měl mít jen reprezentativní funkci. Kaczyński se ale takové změně brání. Tusk chce změnu prosadit i přesto, že má šanci příští prezidentské volby vyhrát.

Premiér Tusk chce maximálně omezit pravomoci hlavy státu, premiér by měl naopak v Polsku silnou pozici podobnou postu kancléře v Německu. „Hned v novém roce předložíme v Sejmu návrh zákona, nebude revoluční, ale zajistí ústavní změny,“ oznámil premiér Tusk. 

Polská ústava by se podle nich měla od základu změnit. Poláci by například prezidenta už nevolili přímou volbou, ale podobně jako v Česku by hlavu státu volil parlament. Prezident by už také neměl právo vetovat zákony. Bylo by i méně poslanců. 

Pro prezidentovo okolí jsou ale takové změny nepřijatelné. „Byla to spíše televizní show, ne vážný začátek diskuse o ústavě. Takto se o podstatných věcech nemluví,“ okomentoval Tuskovy návrhy Pawel Wypych z polské prezidentské kanceláře. 

Tuskova snaha změnit ústavu je ovlivněna neustálým sporem s prezidentem. Jejich kompetence nejsou dostatečně vymezeny, oba se proto chtějí účastnit zahraničních summitů, oba chtějí diktovat směr polské zahraniční politiky. Kaczyński vládě škodí, kde může – kabinetem prosazené zákony v Sejmu prezident vetoval už 28krát. 

Tusk je hlavním favoritem nadcházejících prezidentských voleb. Chce, aby změny v ústavě platily před zářijovými volbami v roce 2010. Času na zásadní změny je ale podle ústavních odborníků málo, navíc změnu volby prezidenta si nepřeje 91 procent Poláků.

Donald Tusk a Lech Kaczyński
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24