Soud schválil propuštění Polanského na kauci

Ženeva – Švýcarský soud souhlasil s propuštěním režiséra Romana Polanského na kauci. Filmař ale zůstane ve vězení až do případného odvolání švýcarského ministerstva spravedlnosti. To oznámilo, že odvolání zvažuje. Polanski byl před třemi desítkami let v USA obviněn z pohlavního styku s nezletilou dívkou. Po zatčení čeká ve švýcarském vězení na případné vydání do Spojených států.

Soud podle ministerstva spravedlnosti přistoupil na nabídku Polanského právníků, že zaplatí kauci 4,5 milionu švýcarských franků (77,5 milionu korun) a zůstane v domácím vězení na své švýcarské chatě. Jeho pohyb bude přitom monitorovat elektronický náramek. Režisér také odevzdá všechny své cestovní doklady.

Podle ministerstva zůstane šestasedmdesátiletý tvůrce filmů Rosemary má děťátko nebo Pianista v cele do doby, než se úřad rozhodne, zda se proti verdiktu odvolá k nejvyššímu soudu země. Podle mluvčího ministerstva Folca Galliho na to má deset dnů.

Předchozí tři žádosti Polanského právníků o propuštění švýcarské úřady zamítly kvůli obavě z jeho útěku ze Švýcarska ještě před rozhodnutím soudu o americké žádosti o režisérovo vydání.

Polanského zadržela švýcarská policie 26. září v Curychu na základě mezinárodního zatykače vydaného v USA. Tam je režisér stíhán kvůli pohlavnímu styku s třináctiletou dívkou v roce 1977. Sex s nezletilou je ve Spojených státech považován za znásilnění. Umělec, který má francouzské a polské občanství, se tehdy k činu doznal a odpykal si 42 dní ve vězení. Kvůli obavě, že by mohl jít za mříže na delší dobu, ale v roce 1978 z USA před dalším soudem utekl a už se tam nikdy nevrátil. Nyní Polanskému za oceánem hrozí dva roky vězení. Původně to bylo až 50 let.