Kohout domlouvá v Iráku investice

Bagdád - Český ministr zahraničí Jan Kohout se při své dvoudenní návštěvě Iráku setkal s premiérem Nurím Málikím a dalšími vrcholnými politiky. Kohout slíbil, že Česká republika je připravena poslat do Iráku volební pozorovatele. Hlavním tématem jednání byla ale kromě standardních politických vztahů především snaha usnadnit vzájemný obchod. Na závěr své návštěvy otevřel český ministr v Bagdádu fotografickou výstavu ke 20. výročí sametové revoluce.

Volby, jejichž lednový termín je ohrožen kvůli průtahům při schvalování volebního zákona, byly také předmětem ministrových pozdějších jednání s iráckým viceprezidentem Tárikem Hášimím. Českému ministrovi dnes řekl, že věří v brzký, hladký a demokratický průběh voleb i v to, že se budou konat v souladu s iráckou ústavou. 

Kohout jel do Iráku ale hlavně kvůli investicím. Chtěl především urychlit jednání o smlouvě o vzájemné ochraně investic a o smlouvě o zabránění dvojímu zdanění. „České výrobky mají v Iráku dlouholetou tradici a naše firmy chtějí tuto obchodní a podnikatelskou spolupráci nadále rozvíjet,“ prohlásil dnes Kohout. 

Podle viceprezidenta Hášimího potřebuje Irák nejen zahraniční investice, ale také pomoc při budování kvalitní veřejné správy a při získávání kvalifikované pracovní síly. Právě na to by se podle něj mohla zaměřit spolupráce s Českem.