Mladík, kterého postřelila policie, dostal 18 měsíců

Kremže - Soud v rakouské Kremži dnes projednával případ sedmnáctiletého mladíka, kterého v srpnu při vloupání do obchodního centra postřelila policie. Čtrnáctiletého Floriana, který byl tehdy s ním, policisté zastřelili. Soudci dnes dali za vloupání postřelenému chlapci 18měsíční trest. Zároveň probíhá i vyšetřování, které má objasnit, zda byl zásah policistů adekvátní.

Případ vzbudil v Rakousku velké emoce. Policejní hlídka chlapce překvapila jedné srpnové noci v kremžském obchodě s elektronikou Merkur. Čtrnáctiletého Floriana zastřelila, sedmnáctiletého hocha postřelila. Podezírala je z vloupání a krádeže. O pár dní později policisté zadrželi osmadvacetiletého Rumuna, který jim dělal šoféra.

Rozsudek zatím není pravomocný. Odsouzený hoch si vzal čas na rozmyšlenou. Státní zástupce ve své řeči připomněl, že vloupání do supermarketu nebyl první chlapcův prohřešek. V minulosti se mu krádeže už dvakrát podařily, dvakrát pak zůstalo u pokusu. Pokud by podle žalobce byl hoch na svobodě, hrozí „rychlá recidiva“. Ve věznici bude navíc moci dokončit školu a vyučit se, jinak by ho prý čekala jen kriminální kariéra.

S justicí měl v minulosti co do činění i osmadvacetiletý Rumun. I jeho dnes soud potrestal odnětím svobody na 18 měsíců, šest z toho nepodmíněně. V jeho případě je verdikt už pravomocný.

Kremžská policie po střelbě v supermarketu čelila ostré kritice. Někteří ji obviňovali z toho, že jednala nepřiměřeně. Jiní ji naopak hájili. Postup policie a jeho přiměřenost se prověřují. Výsledky vyšetřování by měly brzy putovat na vrchní státní zastupitelství a ministerstvo spravedlnosti.

Obchodní centrum Merkur
Obchodní centrum Merkur