Textové zprávy z 11. září se objevily na internetu

New York - V době teroristického útoku na Spojené státy 11. září 2001 si prostřednictvím pagerů posílali američtí státní zaměstnanci, policisté i očití svědci událostí textové zprávy. A právě rozsáhlé záznamy těchto údajných zpráv dnes zveřejnila internetová stránka Wikileaks, jež se specializuje na publikování citlivých materiálů. Neuvedla však, kde záznamy získala. Stránka Wikileaks, kterou podle agentury AFP založili čínští disidenti, ale i matematici a technici začínajících firem z USA, Tchaj-wanu, Evropy, Austrálie a jižní Afriky, již v minulosti zveřejnila řadu autentických dokumentů.

Zprávy si lidé posílali pomocí pagerů

Podle stránky Wikileaks pagery obvykle nosí lidé, kteří pracují v pohotovostním režimu. Jde tak prý například o zaměstnance amerického ministerstva obrany, newyorské policie či FBI. Záznamy ale pocházejí i z počítačů, které odesílaly zprávy o technických chybách v investičních bankách sídlících ve Světovém obchodním centru, do jehož budov narazili teroristé unesenými letadly.

„Archiv je zcela objektivním záznamem určujícího okamžiku naší doby. Doufáme, že jeho vstup do historických záznamů povede k podrobnému pochopení, jak tato událost vedla ke smrti, oportunismu a válce,“ stojí dále na webové stránce.

Od banalit až po zprávy šířící paniku

Podle agentury AFP archiv obsahuje řadu banálních zpráv, ve kterých se třeba někdo svého partnera ptá, zda vypnul žehličku, ale i zprávy od zoufalých lidí, kteří po útocích píší někomu blízkému, aby jim okamžitě zavolal. Jen několik minut po nárazu prvního letadla do Světového obchodního centra pak například odešla následující textová zpráva: „Do dvojčat narazilo letadlo. Je to vážně špatné … BR.“

Anglický deník The Guardian na svých webových stránkách uvedl, že ze zpráv je patrné, jak se během 11. září šířila panika, ale i fámy. Podle něj jejich zveřejnění pravděpodobně nahraje i zastáncům různých konspiračních teorií o útocích.

Web zprávy zveřejňuje ve stejném pořadí, jak byly odesílány 11. září. Začal s tím ve středečních 09:00 SEČ a hodlá v tom pokračovat až do dnešních 09:00 SEČ. Celkem jde o více než půl milionu zpráv. „Záznamy pokrývají období 24 hodin kolem útoků na New York a Washington 11. září 2001,“ uvedla stránka Wikileaks. Při útocích tehdy zemřelo asi 3 000 lidí.