Libanonci z Trnavy měli kontakt na Hizballáh

Washington - Trojice mužů, kterou zatkly americké bezpečnostní složky za spiknutí s cílem pořídit si zbraně včetně samopalů a protiletadlových střel a mající trvalé bydliště na Slovensku, byla údajně napojena na Hizballáh. Hizballáh je podle Spojených států teroristickou organizací a skupinka mužů zatčených ve Filadelfii byla dokonce prý napojena přímo na vůdce hnutí Hasana Nasralláha.

 

„V obou případech šlo o skupinu lidí s napojením na Hizballáh,“ řekl pro deník St. Louis Dispatch zdroj z Celního a imigračního úřadu Spojených států. I když šlo o dvě samostatné skupiny, případy jsou součástí jednoho vyšetřování. Zatím není známo, jak dobré kontakty na Hizballáh měla „slovenská“ skupina pašeráků zbraní. Osoby z druhé skupiny zatčené ve středu ve Filadelfii byly ve spojení přímo s vůdcem hnutí Hasanem Nasralláhem, který patří mezi nejhledanější teroristy světa.

Zadržení bratři žili na Slovensku legálně od roku 2005

Jedním ze zatčených „slovenských“ Libanonců byl Dani Nemra Tarraf s trvalým bydlištěm a firmou v Trnavě. Firmu vlastnil se svým bratrem Dourim Terrafem, kterého FBI zatkla v úterý, a chtěl od agenta FBI vystupujícího jako obchodník se zbraněmi nakoupit mimo jiné i deset tisíc samopalů Colt M-4 a stovky protiletadlových střel FIM-92 Stinger. Ty měly být podle FBI použity proti stíhačkám F-16 izraelského letectva.

Ali Yahfoufi je stále na útěku

Další z podezřelých Libanonců, Ali Yahfoufi, který je na útěku a po kterém FBI stále pátrá, na Slovensku žil v letech 2004 až 2007. Yahfoufi se oženil a žádal o prodloužení pobytu, jeho žádost však byla z bezpečnostních důvodů zamítnuta. Jeho poslední adresa byla v Levicích.

FBI skupiny sledovala od roku 2007. Pašeráci od falešného obchodníka kupovali mobilní telefony a další „kradenou“ elektroniku, jako jsou notebooky a počítačové hry, a pašovali je na Slovensko. Později měli zájem i o zbraně určené pro „odboj“ v Sýrii a Íránu.