Filipínská policie zatkla 20 podezřelých z masakru

Manila - Dnešek bude na Filipínách dnem státního smutku. Prezidentka ho vyhlásila k uctění památky mrtvých po pondělním masakru na jihu země. Počet obětí nejhoršího případu politického násilí za posledních dvacet let vzrostl na 57. Policie už zatkla první podezřelé. Celkem 20 mužů skončilo kvůli masakrům na policii, mezi nimi i starosta filipínského města Datu v provincii Maguindanao Andal Ampatuan.

Podezřelý je i starostův syn, kterého svědci viděli na místě činu. Ampatuan mladší se ale odmítl vzdát policii a uchýlil se pod ochranu prezidentského poradce Jésuse Duerza. Koalice vládních stran se rozhodla starostu Ampatuana, který je členem strany filipínské prezidentky Glorie Macapagalové Arroyové, vyloučit ze svých řad. 

Ještě dva dny po masakru v provincii Maguindanao nacházeli vyšetřovatelé v masových hrobech nová těla. Celkem jich dosud našli 57. Mezi zabitými byla manželka a dvě sestry starosty z provincie Maguindanao Esmaela Mangundadatua. Únos proto může souviset s rivalitou mezi klanem současného guvernéra a Mangundadatuem.  

Video Rozhovor s politologem Zdeňkem Zbořilem
video

Rozhovor s politologem Zdeňkem Zbořilem

Za téměř devět let, co je u moci prezidentka Arroyová, bylo na Filipínách zavražděno přes 1 200 aktivistů a novinářů. Atmosféru beztrestnosti, která v této zemi vládne, kritizovaly v posledních letech mezinárodní organizace.