Podolská porodnice se pyšní unikátním vybavením pro nedonošence

Praha - Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí představí nové unikátní vybavení pro nedonošené děti. Systém inkubátorů a dýchacích přístrojů za dvacet milionů korun umožní lékařům sledovat z centrální monitorovací stanice kriticky nemocné novorozence. Zařízení je první svého druhu ve střední a východní Evropě. Lékaři doufají, že se prostřednictvím tohoto unikátního systému podaří zachránit mnohem více životů.

Zařízení by mělo pomoci zejména při léčbě tzv. syndromu dechové tísně u předčasně narozených dětí. Novorozenci musejí být napojeni na umělou plicní ventilaci, přičemž nový systém přístrojů by měl práci lékařům ulehčit.

Osm inkubátorů, osm monitorů a osm dýchacích přístrojů je spojeno s nemocničním informačním systémem, lékaři tak mohou mít přímo u lůžka k dispozici výsledky laboratorních testů, rentgeny a další důležité informace. Informace jsou lékařům k dispozici i na internetu či intranetu, což znamená, že pacienti mohou být pod dohledem i ze vzdálených míst.

Video Rozhovor se Zbyňkem Straňákem a Alenou Soukupovou
video

Rozhovor se Zbyňkem Straňákem a Alenou Soukupovou

Zbyněk Straňák, primář novorozeneckého oddělení ÚPMD:

„Umožňuje (systém) nastavení takových parametrů umělé plicní ventilace, které méně poškozují plíce u těchto velmi vulnerabilních pacientů, a tato šetrnost podpory vede k tomu, že můžeme očekávat snížení hlavně chronického plicního onemocnění novorozenců.“

Problém se týká zejména nedonošených dětí s hmotností pod 1 500 gramů. „Čím je dítě menší, tím je pravděpodobnost vzniku onemocnění (syndromu dechové tísně) vyšší. U dětí pod 1 000 gramů je to až téměř stoprocentní pravděpodobnost. Onemocnění je v této populaci velmi časté a je to také jedna z nejčastějších příčin úmrtí u novorozenců,“ uvedl primář Zbyněk Straňák.

Porodnice získala systém díky norským fondům, z nichž pochází 85 procent z celkové částky dvaceti milionů.

Inkubátor
Inkubátor