V Petrohradu by měl stát nejvyšší mrakodrap Evropy

Petrohrad – Ruský Petrohrad se neustále zmítá v hádkách o plánovanou stavbu nejvyššího mrakodrapu Evropy. Své čtyřsetmetrové sídlo chce nedaleko historického centra vybudovat plynárenská společnost Gazprom. Firma dostala povolení od úřadů. Podle kritiků ale budova asi za čtyřiatřicet miliard korun nenávratně poškodí atmosféru Petrohradu a město by mohlo být vyškrtnuté i ze seznamu UNESCO.

„Každé století po sobě zanechá svůj pomník. Katedrála Petra a Pavla byla o náboženství, televizní vysílač byl o masmédiích a tohle je o energii. Je to nový symbol města,“ vysvětlil hlavní architekt projektu Gazprom Toner Filip Nikandrov. Dle slov ředitele Ermitáže Michaila Pjotrovskiho to ale není jen projekt. Dle něj je to symbol strašných věcí, které se dějí po celém světě. Především tam, kde peníze diktují architektonický vkus a ničí historická města.

Nejvyšší budova Evropy připomínající hořící plamen plynu by měla ve městě stát do roku 2016. Zelenou projektu dalo i zastupitelstvo. Gubernátorka musela mrakodrapu udělit výjimku z předpisů zakazujících stavby vyšší než sto metrů.

Kritici tvrdí, že Gazprom nemusel nikoho ani uplácet, protože jeho vztahy s politiky jsou nadstandardní. Projekt rozděluje odborníky i obyvatele města. Podle jednoho z posledních průzkumů je 66 % místních proti. Radnice má ale vlastní průzkum, který ukazuje, že asi polovina lidí v Petrohradě je pro.