Transplantace kostní dřeně zachraňuje i děti

Praha - Transplantace kostní dřeně je už běžná metoda, která dává šanci na uzdravení při léčbě hematologických onemocnění, jako jsou těžké typy leukemie, lymfomy, některé druhy anémií, a také v případě imunitních a metabolických poruch. V Česku, kde takto ročně onemocní stovky lidí, byla taková operace u dospělého provedena v roce 1986. Dne 28. listopadu 1989 pak lékaři poprvé transplantovali kostní dřeň dítěti. U zrodu transplantačního programu stál profesor Jan Starý.

Transplantační program u dětí zahájili v roce 1989 lékaři v pražské Fakultní nemocnici v Motole (FNM). Profesor Jan Starý, nynější přednosta motolské kliniky dětské hematologie a onkologie, se hned v začátcích snažil vybudovat síť spolupracovníků z dětských pracovišť v rámci celé republiky, kteří by podchytili pacienty indikované k transplantaci, již měli vhodné sourozence k darování kostní dřeně. Transplantace od nepříbuzenského dárce byla v té době ještě považována za experimentální metodu. V Motole s nimi začali o osm let později a jejich počet trvale narůstá.

Transplantace kostní dřeně
Transplantace kostní dřeně

Od pionýrských dob, kdy začínali s jedním lůžkem, mají dnes v Motole lékaři a především dětští pacienti k dispozici nejmoderněji vybavenou transplantační jednotku s deseti plně filtro-ventilovanými pokoji, kterou otevřeli v březnu 2003. Náročný léčebný zákrok tu ročně podstoupí na 50 dětí z celé republiky. Transplantací je více než pacientů, protože některé děti musejí být transplantovány opakovaně. V současnosti se vyléčí na 70 až 80 procent nemocných (v počátcích se pohybovala úspěšnost zákroku kolem 45 procent), k čemuž přispívá pokrok medicíny. Nyní lze téměř pro každého pacienta najít brzy vhodného dárce.

Od roku 1998 probíhají transplantace i v Brně

Druhým centrem, kde se transplantace kostní dřeně a kmenových buněk krvetvorby u dětí provádějí, je od roku 1998 klinika dětské onkologie v Brně. V roce 2006 tu otevřeli moderní novou transplantační jednotku se šesti navzájem izolovanými lůžky intenzivní a resuscitační péče. Ročně tu transplantují kostní dřeň deseti až patnácti dětem. Specializují se tu na autologní transplantace, u kterých se pacientovi vrací jeho vlastní dřeň.

Historie transplantací kostní dřeně v Česku, respektive v Československu sahá do 60. let, kdy se o ni pokusili lékaři v Ústřední vojenské nemocnici a také v Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Zlom nastal s objevením HLA systému (vyšetření na tkáňové nebo také transplantační znaky). První transplantaci kostní dřeně s využitím kompatibility v HLA systému provedli v roce 1976 v Hradci Králové. Pražský ÚHKT se do dějin této léčby zapsal v roce 1986 první alogenní transplantací (od cizího dárce) a také první transplantací kostní dřeně od nepříbuzného dárce v Československu v roce 1991. V současné době se transplantace krvetvorné tkáně vedle Prahy, Brna a Plzně provádějí také v Hradci Králové a v Olomouci.

  • Dárce kostní dřeně
    Dárce kostní dřeně autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Odběr kostní dřeně
    Odběr kostní dřeně zdroj: cs.wikipedia.org