Lijáky překvapily poutníky v Mekce

Džidda (Saúdská Arábie) - Vydatné deště a záplavy připravily o život v saúdskoarabské Džiddě a Mekce nejméně 48 lidí. Tisícům dalších v přístavním městě zabránily v odjezdu do Mekky a zahájení výroční muslimské pouti hadždž. Ta dnes pokračuje celodenním rozjímáním a modlitbami na pahorku Arafát. Hadždž má podle koránu vykonat alespoň jednou za život každý muslim. Letos se ho účastní na 3 miliony věřících.

Saúdskoarabská Džidda dlouho nezažila takové lijáky zrovna v tuto dobu. Přes půl metru vody v ulicích uzavřelo hlavní dálnici do Mekky a tisíce muslimů musely začátek poutě hadždž odložit a zůstat v hotelech.

Po včerejším rituálním obcházení Kaaby v Mekce je dnes v centru pozornosti poutníků hora Arafát a přilehlé planiny. Právě tady pronesl před více než 14 staletími prorok Muhammad své poslední kázání. Asi 3 miliony poutníků dnešek věnuje modlitbám a rozjímání. Zítra je pak čeká svátek oběti a symbolické kamenování satana.

Letošní hadždž kromě úvodního špatného počasí poznamenaly i obavy z viru H1N1. Na nejmasovější náboženský svátek světa přijeli poutníci ze 160 zemí, což může šíření prasečí chřipky podpořit. Saúdskoarabské úřady ale tvrdí, že mají situaci pod kontrolou. Lékaři dosud diagnostikovali přes 60 nakažených. Čtyři poutníci s virem H1N1 zemřeli.  

/*json*/{"map":{"lat":21.5527298887,"lng":39.55078125,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
I poutníky v Mekce ohrožuje prasečí chřipka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24