Polanského bude na svobodě hlídat náramek

Bern - Švýcarské ministerstvo spravedlnosti nenapadne včerejší rozhodnutí soudu, který souhlasil s propuštěním režiséra Romana Polanského z vyšetřovací vazby. Polanskému na svobodu pomůže kauce ve výši 4,5 milionu švýcarských franků, což je zhruba 80 milionů korun. Režisér se ale musel zavázat, že neopustí Švýcarsko, dokud soud nerozhodne o jeho případném vydání do Spojených států.

Polanski je ve Švýcarsku zadržen na žádost amerických úřadů, které ho stíhají za sexuální styk s nezletilou. Až Polanski zaplatí kauci, dostane na ruku elektronický náramek, který bude monitorovat jeho pohyb. Režisér by se měl pohybovat výhradně v okolí svého sídla ve švýcarských Alpách, které soud určil jako místo jeho domácího vězení. 

Rozhodnutí soudu bylo překvapivé, protože předchozí tři žádosti o propuštění na kauci soudci zamítli kvůli obavám, že by Polanski mohl uprchnout ze Švýcarska. Soudci tentokrát vsadili na to, že se Polanski jako 76letý otec dvou dětí bude chovat rozumně. 

Polanského případ se táhne od roku 1977. Sexuální styk s třináctiletou dívkou tehdy Polanski přiznal a odseděl si za něj kratší trest. Z obavy před dalšími soudy o rok později z USA utekl. Americké úřady nyní případ považovaný za znásilnění obnovily a Polanskému hrozí až dvouleté vězení.