Kdo krade v Rakousku? Vídeň zveřejnila statistiku

Vídeň – Rakouské ministerstvo vnitra zveřejnilo statistiku trestné činnosti páchané cizinci na rakouském území. Z údajů vyplývá, že více než dvě třetiny všech vloupání mají na svědomí cizinci. Zveřejnění statistiky vyvolalo v Rakousku kontroverzi. Údaje byly vždy interní, žádný ministr vnitra se dosud neodvážil takto citlivé údaje zveřejnit. Teď to jako první udělala Maria Fekterová. Doufá, že jí to pomůže dostat Rakousko mezi země s nejnižší kriminalitou.

Více než dvě třetiny všech vloupání do rakouských domů a bytů mají na svědomí cizinci. Nejhorší bilanci mají občané bývalé Jugoslávie a Rumuni. Na třetím místě figurují společně počítaní Češi a Slováci. Ovšem s velkým odstupem za Rumuny.

Rakouská ministryně vnitra oznámila, že se bude policie do budoucna zajímat zvláště o ty národnostní skupiny, které ve statistice vyšly nejhůř. Toto prohlášení ovšem vzbudilo kontroverzi. Kritici poukazují na to, že by se pod policejní dohled mohli lidé dostávat jen kvůli svému původu. "Policie bude obtěžovat bezúhonné lidi, proti kterým nebude mít ani stín podezření. Řekne jim: Jste z Moldavska, tak musíte vědět, kde se skrývají moldavské zločinecké bandy," obává se poslankyně za Zelené Alev Korunová.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Češi se ale policejních razií bát nemusí. Nemají v Rakousku logistické základny, na každý trestný čin přijíždějí zvlášť. „Ne, Češi v této souvislosti nefigurují. Právě naopak. Cíleně spolupracujeme s úřady ve vaší zemi,“ uvedla ministryně Fekterová.