Střelba na univerzitě v Pécsi: mrtvý student farmacie

Budapešť - Jednoho mrtvého a tři vážně zraněné má na svědomí 23letý student univerzity v jihomaďarské Pécsi. Krátce po poledni začal student farmacie střílet na své spolužáky v biofyzikálním institutu univerzity. Jeho běsnění nepřežil jeden z nich, další tři lidé byli s vážnými zraněními převezeni do nemocnice. Krátce po činu se střelec sám vzdal policii. Jeho motiv není znám. Oběť i útočník jsou Maďaři.

Střelec zahájil palbu z pistole během vyučování na biofyzikálním institutu univerzity. Z hodiny nejprve náhle odešel, po chvíli se však vrátil s pistolí Parabellum ráže devět milimetrů. Obětí jeho střelby je devatenáctiletý spolužák, mezi vážně zraněnými je student, pracovník laboratoře a uklízečka. Podle policie je devatenáctiletý student v kritickém a další dvě osoby ve vážném stavu.

Útočník krátce po střelbě utekl do nedaleké kliniky, odkud sám zavolal policii. Té se pak vzdal, zatčen byl do dvaceti minut po činu. Policisté nyní studenta vyslýchají ve vazbě a snaží se zjistit, co ho vedlo ke střelbě.

Podle studentů byl mladík uzavřené povahy, v posledních dnech se choval podivně a jeho vztah ke studijní skupině nebyl dobrý. Nepříznivou roli mohly sehrát i problémy s alkoholem. Zastřelený student prý patřil k trojici lidí, se kterými se před časem nepohodl.

Maďarský premiér Gordon Bajnai vyjádřil ve svém prohlášení, že je z tragédie zděšen. Řekl, že vláda podpoří rodinu zastřeleného studenta i všechny zraněné.

Na univerzitě se měla dnes konat slavnost k uvítání nových studentů. Místo ní město večer uctilo mrtvého studenta i zraněné vzpomínkovým obřadem se svíčkami. Škola zrušila na pátek studentům farmacie vyučování.

Střelci ve školách:

0V Evropě došlo k nejhoršímu masakru v březnu 1996 ve skotském Dunblane, kde třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton zastřelil 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu.
V roce 2002 na gymnáziu v Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe.
Letos na jaře pak v německém městečku Winnenden a jeho okolí sedmnáctiletý mladík postřílel 15 lidí, z toho většinu na střední škole, kterou předtím navštěvoval. Nakonec spáchal sebevraždu.
Masakr na školách zažilo vedle Německa a Velké Británie také Dánsko, Nizozemsko a Finsko.
K podobným událostem dochází každoročně i v USA, kde od střelby v texaském Austinu v roce 1966 zahynulo několik desítek studentů.

/*json*/{"map":{"lat":46.0728956891,"lng":18.2075214386,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":46.072502,"lng":18.207411,"type":"34","description":"Stelec na univerzit\u011b v ma\u010farsk\u00e9 P\u00e9csi zabil studenta farmacie."}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/