Nová rezoluce MAAE proti Íránu má velkou šanci na schválení

Vídeň – Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) bude ještě dnes nebo během pátku hlasovat o rezoluci, aby Írán ihned zastavil obohacování uranu v donedávna utajovaném novém jaderném zařízení v Komu. Jak upřesnil zpravodaj ČT Jan Moláček, rezoluce rovněž vyzývá Teherán, aby se zaručil, že žádná podobná zařízení neprovozuje ani je nestaví. Předpokládá se, že rezoluci schválí většina z 35 guvernérů agentury se sídlem ve Vídni.

Návrh rezoluce připravilo šest zemí, které jednají o íránském jaderném programu - USA, Francie, Čína, Británie, Rusko a Německo. Právě podpora Ruska a Číny by mohla přimět zástupce rozvojových zemí, aby dokument podpořili. Byla by to první akce MAAE proti Íránu za poslední čtyři roky. Poslední rezoluce proti Íránu byla schválena v únoru 2006, kdy guvernéři předali případ Teheránu Radě bezpečnosti OSN kvůli tomu, že odmítl zastavit obohacování uranu a zcela zpřístupnit své zařízení inspektorům MAAE.

Návrh nové rezoluce vyjadřuje obavy, jaké vyvolalo zářijové oznámení Íránu, že dva roky tajně stavěl zařízení na obohacování uranu, a frustrace z toho, že Írán neplní požadavky a nechce se dohodnout na tom, že odevzdá část svého slabě obohaceného uranu ke zpracování do jiné země. Generální ředitel MAAE Muhammad Baradej dnes na úvod zasedání Rady guvernérů řekl, že Írán se nejméně rok nepohnul z místa ve všech otázkách týkajících se jeho jaderného programu. „Dostali jsme se tedy skutečně do mrtvého bodu,“ uvedl.

/*json*/{"map":{"lat":48.2342139033,"lng":16.4170610905,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.233689,"lng":16.417451,"type":"1","description":"MAAE"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/