Irská církev desítky let kryla pedofily z dublinské diecéze

Dublin – Po několik desetiletí kryla irská katolická hierarchie pohlavní zneužívání dětí kněžími dublinské arcidiecéze a státní úředníci toto krytí podporovali. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes zveřejnila komise ustavená irskou vládou k prošetření toho, jak se církev a stát k obviněním ze zneužívání dětí kněžími stavěly. Materiál byl zveřejněn půl roku poté, co jiná zpráva potvrdila zneužívání a týrání dětí v katolických internátních školách od 30. do začátku 90. let.

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin, který k odhalení skandálu přispěl, se dnes obětem omluvil a řekl, že nad tím, co se stalo, cítí bolest a hanbu. Maeve Lewisová, která zastupuje jednu skupinu obětí, vyzvala ministra spravedlnosti, aby vyšetřování rozšířil na všechny arcidiecéze v zemi.

Vyšetřování zahrnulo léta 1975 až 2004. Po většinu tohoto období bylo podle zprávy politikou církve „neptat se, nemluvit“. Situace se prý zlepšila po roce 1996.

Materiál o 720 stránkách rozebírá případy 46 kněží, na něž bylo podáno 320 stížností. Byli vybráni z více než 150 dublinských kněží zapletených do obtěžování nebo znásilňování chlapců a dívek počínaje rokem 1940. Zpráva jmenuje 11 kněží, kteří už byli usvědčeni. Dalších 33 je označováno jen jedním jménem a jména dvou jsou začerněna, protože dublinský soud rozhodl, že zveřejnění jejich jmen by mohlo poškodit jejich šance na spravedlivý proces. Autoři uvádějí, že z tohoto vzorku 46 kněží je víc než jasné, že zneužívání bylo velmi rozšířené. Jeden kněz prý připustil, že zneužil přes 100 dětí, a jiný řekl, že se zneužívání dopouštěl každé dva týdny po 25 let.

Ze zprávy irské vládní komise:

„Při posuzování případů pohlavního zneužívání dětí bylo starostí dublinské arcidiecéze zachovat věc v tajnosti, vyhnout se skandálu a ochránit pověst církve. Všechno ostatní, včetně blaha dětí a spravedlnosti pro oběti, bylo podřízeno těmto prioritám.“

Vyšetřovatelé během tří let prozkoumali 60 tisíc záznamů, které církev do té doby držela v tajnosti. Odevzdal je až dublinský arcibiskup Diarmuid Martin, kterého Vatikán vyslal v roce 2004 do irské metropole s pověřením se skandálem skoncovat. Mezi těmito záznamy bylo i přes 5 500 těch, které se Martinův předchůdce kardinál Desmond Connell pokoušel skrývat pod zámkem v soukromém arcibiskupském trezoru.

Tři arcibiskupové se snažili skandál ututlat

Komise zjistila, že tři dublinští arcibiskupové - John Charles McQuaid (1940-1972), Dermot Ryan (1972-1984) a Kevin McNamara (1985-1987) - policii neinformovali o případech zneužívání dětí kněžími a místo toho se snažili vyhnout se skandálu překládáním kněží z farnosti do farnosti. Teprve Connell v roce 1995 povolil policii nahlédnout do 17 záznamů.

Zpráva odmítla tvrzení církevní hierarchie, že nevěděla ani o zločinném charakteru zneužívání dětí ani o jeho rozsahu. Vyšetřovatelé našli dokumenty, podle nichž církev uzavřela v roce 1987 pojistku pro případ potřeby krýt náklady na obhajobu a čelit požadavkům na kompenzace.

Zpráva byla hotova už před několika měsíci, ale její zveřejnění bylo pozdrženo, dokud z ní soud nevyjmul některé detaily, které by mohly ztížit stíhání. Soud to udělal minulý týden.

Vláda pochybení státních agentur zmiňované ve zprávě uznala. „Ať byly historické a společenské kořeny tohoto zacházení jakékoli, vláda se jménem státu bez výhrad a jednoznačně omlouvá za nedostatky v přístupu k této záležitosti,“ uvedlo v prohlášení irské ministerstvo spravedlnosti.

Diarmuid Martin
Diarmuid Martin
Více fotek
  • Diarmuid Martin autor: Peter Morrison, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1264/126310.jpg
  • Irský tisk o sexuálním skandálu v katolické církvi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1263/126250.jpg
  • Irský tisk o sexuálním skandálu v katolické církvi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1263/126252.jpg