Rusko se potýká s rostoucí brutalitou policistů

Moskva/Petrohrad – Ruské pořádkové síly se nikdy u veřejnosti netěšily nějaké zvláštní oblibě, v poslední době se ale situace vyhrotila a policie se lidé někdy obávají víc než kriminálních živlů. V Petrohradě byl dnes zatčen policista, který je podezřelý z toho, že ubil k smrti muže, jehož zadržel pro drobný delikt. Je to už několikátý příklad z poslední doby, kdy policie čelí obvinění, že způsobila nebo zavinila smrt lidí.

Z dnešního prohlášení petrohradské prokuratury vyplývá, že zadržený muž zemřel 12. listopadu v nemocnici poté, co ho několik dní před tím policista při zatýkání několikrát brutálně kopl do břicha. Trojice opilých policistů zase tento týden v Moskvě před restaurací McDonald's umlátila devatenáctiletého mladíka, v dubnu jiný policista v návalu vzteku zbil tři lidi v supermarketu. Tehdy zasáhl sám prezident Dmitrij Medveděv a moskevský policejní šéf byl postaven mimo službu.

„Máme problémy, protože sami naši příslušníci páchají zločiny. V poslední době je jich opravdu dost,“ přiznal dnes ruský ministr vnitra Rašid Nurgalijev. Dokonce občanům doporučil, aby se bránili, kdyby je policisté napadli.

Před několika dny Medveděv uložil generálnímu prokurátorovi a ministru spravedlnosti, aby vyšetřili okolnosti smrti Sergeje Magnitského. Známý právník, advokát investičního fondu Hermitage Capital, zemřel 16. listopadu, podle oficiální zprávy na zástavu srdce a akutní zánět slinivky břišní. Partner Magnitského v auditorské firmě James Firestone po jeho smrti v listu The Moscow Times uvedl, že podle jeho názoru byl Magnitskij ve vězení zabit zkorumpovanými policisty.

O policejních skandálech jednal i ruský parlament. Nejradikálněji se vyjádřil poslanec za vládnoucí stranu Jednotné Rusko Andrej Makarov. Podle něj existuje jen jediné řešení, a to policii rozpustit, protože je tak nakažená a zkorumpovaná, že jednoduše není schopna reformy. „Rozpustit ministerstvo vnitra - a co to přinese? Jinou policii nemáme,“ reagoval šéf moskevské policie.

Ruské pořádkové jednotky OMON
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24