Za ochranu pralesů by měly platit bohaté země

Manaus (Brazílie) - Bohaté země by měly těm chudším platit za ochranu deštných pralesů. Vyzvalo je k tomu devět států amazonské oblasti na jednáních v Brazílii. Chtějí získat k ochraně pralesa 21 miliard dolarů. Norsko už slíbilo miliardu do roku 2015. V Brazílii se před nadcházející klimatickou konferencí v Kodani také jednalo o podpoře omezení emisí skleníkových plynů, ale bez konkrétních závazků.

Účastníci jednání v Brazílii podepsali deklaraci žádající finanční pomoc rozvinutého světa pro zastavení kácení pralesů, což se považuje za jednu z příčin globálního oteplování. „Chceme lesy chránit, ale rozvinuté země musí za tuto ochranu platit,“ řekl brazilský prezident da Silva. 

Brazílie chce získat k ochraně pralesa 21 miliard dolarů. Jako první začalo s pomocí Norsko, které do roku 2015 poskytne miliardu. O příspěvcích jednají také Japonsko, Švédsko, Německo, Jižní Korea a Švýcarsko.   

/*json*/{"map":{"lat":-2.06498249587,"lng":-57.744140625,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Da Silva navrhuje zavést obchodní daň, z níž vznikne fond pomoci rozvojovým zemím k ochraně lesů. Detaily tohoto záměru se projednají na prosincovém summitu v Kodani.   

Amazonie je domovem 30 milionů lidí, z nichž většina přežívá díky bohatství pralesů. Na Brazílii připadá 60 procent území Amazonie, která zaujímá plochu větší než západní Evropa.   

Brazílie omezila těžbu lesa na 7000 kilometrů čtverečních ročně, což je nejnižší hodnota za minulá desetiletí. I tak se ale každý rok vykácí plocha větší než například americký stát Delaware.