Británie vydá do USA hackera, který napadl počítače Pentagonu i NASA

Londýn - Británie podle svého ministra vnitra nemůže zabránit vydání 43letého hackera k soudu do Spojených států. Gary McKinnon byl zatčen v roce 2002 poté, co ho američtí vyšetřovatelé obvinili z nelegálního nabourání do sítí Pentagonu a NASA. Na 24 hodin vyřadil z provozu 2 tisíce armádních počítačů a údajně způsobil škodu ve výši 700 tisíc dolarů. Tvrdí, že hledal důkazy o existenci UFO. Podle jeho právníků trpí formou autismu.

Britský ministr vnitra Alan Johnson řekl, že se USA zaručily, že McKinnon bude mít vše, co potřebuje. Není proto důvod ho do USA nevydat. V Americe mu hrozí až 70 let vězení.

Alan Johnson, britský ministr vnitra:

„Vzhledem k legitimním obavám o zdraví pana McKinnona jsem požádal úřady Spojených států o záruky, že jeho potřebám bude vyhověno… Jeho lidská práva nebudou vydáním do USA porušena.“

McKinnon je autista, trpí Aspergerovým syndromem. Lidé s touto poruchou osobnosti sice hůře komunikují, ale mohou dosáhnout velkých objevů. Jeho právníci se ohánějí lékařským posudkem, podle nějž by McKinnon cestu v poutech za oceán a následný pobyt ve vazbě nemusel přežít. Chtějí dál bojovat proti jeho vydání, navrhnou proto přezkoumání případu, v nejhorším případě jsou připraveni obrátit se na Evropský soud pro lidská práva.

Proti vydání je kvůli Garyho poruše i jeho rodina. „Gary prožívá hrůzu skoro osm let. Je barbarské nutit mírumilovného a zranitelného fanatika hledajícího UFO, jako je Gary, vzdálit se tisíce mil od jeho zázemí,“ řekla jeho matka.

McKinnon se dostal do 97 amerických systémů, mezi nimiž byly počítače Pentagonu i NASA. Chtěl prý dokázat, že USA tají, že jejich rozvědka našla kosmickou loď mimozemšťanů.