V Saúdské Arábii chtějí popravit televizního věštce

Rijád - Ochránci lidských práv i příbuzní vyzývají saúdskoarabské úřady, aby zrušily popravu 43letého Libanonce odsouzeného za čarodějnictví. Ali Sbat prý čaroval, když televizním divákům předpovídal budoucnost. Podle organizace Human Rights Watch je kouzelnictví v Saúdské Arábii definované vágně a soudy ho vykládají svévolně.

Ali si vybudoval slušné renomé mezi diváky satelitního kanálu Šehrezáda. Ve své show předčítal z Koránu a volajícím zájemcům předpovídal budoucnost. Ve většině zemí je věštění považované za šarlatánství nebo zvláštní duchovní schopnost. Ne tak ale v konzervativní Saúdské Arábii. Podle zdejšího soudu je věštění čarodějnictví a za to je trest smrti. 

„Jaké čarodějnictví? Je to zbožný muž. Není moc vzdělaný, ale popravu? Vyzývám libanonskou vládu a zvlášť prezidenta Harírího, aby se zasadil o jeho propuštění. Ať ho soudí tady v Libanonu,“ říká manželka Aliho Sbata. 

Proti trestu pro Aliho protestují i organizace pro ochranu lidských práv. „Co Ali Sbat provedl? Nespáchal žádný trestný čin. Je obviňován z čarodějnictví a magie. Saúdské úřady přeci nemůžou někoho soudit za takhle neurčitý zločin,“ myslí si Nadím Húrí z organizace Human Rights Watch. 

Aliho saúdskoarabské úřady zatkly loni v květnu, když jako zbožný muslim přijel vykonat pouť do Mekky. Teď mu běží 33denní odvolací lhůta proti rozsudku. Pokud soud žádost o milost zamítne, čeká ho veřejná poprava.

Ali Sibát
Ali Sibát