Íránské úřady ukradly laureátce Nobelovu cenu míru

Oslo - Podle Nobelovy komise přišla íránská laureátka Širín Ebadíová o svou cenu za mír. Íránský režim jí údajně zabavil medaili, diplom a další osobní věci uložené v trezoru v teheránské bance. Právnička Ebadíová dostala Nobelovu cenu v roce 2003 za boj o práva žen a dětí a podporu demokratických hodnot. V poslední době byli její spolupracovníci i manžel v Íránu pronásledováni. Norské úřady jsou šokovány a požadují po Teheránu vysvětlení. Írán zabavení ceny popírá.

„Jedná se o první případ, kdy státní orgány zabavily Nobelovu cenu za mír,“ uvedl v oficiálním prohlášení norský ministr zahraničí Jonas Gahr Störe. Norské úřady tento postup znepokojuje, požádaly proto íránského velvyslance v Oslu o vysvětlení.

Výbor pro udělování Nobelových cen to okomentoval ústy jednoho ze svých členů: „Ještě nikdy se nestalo, že by bylo s laureátem Nobelovy ceny takto zacházeno. I opoziční politici jako Andrej Sacharov nebo Lech Walesa se dočkali lepšího zacházení.“

Ebadíová měla cenu uloženou v teheránské bance, myslela si, že zde bude v bezpečí. To se ale mýlila. Medaile i s diplomem jsou fuč. Ebadíová, její rodina i spolupracovníci jsou navíc v poslední době v Íránu pronásledováni.

Kolegové Ebadíové dnes norské informace potvrdili a dodali, že v Íránu bylo zablokováno bankovní konto, na němž má peníze, které cenu doprovázejí, a že bylo zablokováno i konto jejího manžela – údajně kvůli odmítnutí zaplatit daň z částky doprovázející cenu.