Čtyři české vědecké projekty si rozdělí 2,4 miliardy

Praha - Čtyři české výzkumné projekty si z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace rozdělí téměř 2,4 miliardy korun. Peníze na výzkumnou práci dostanou v první vlně Technická univerzita v Liberci, Vysoké učení technické v Brně, Ústav přístrojové techniky Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství. Informovalo o tom dnes ministerstvo školství, které dotaci schválilo. Mezi další uchazeče úřad ještě rozdělí čtyři miliardy.

Na prvním místě se podle ministerstva v celkovém hodnocení umístil projekt Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně na vybudování výzkumného centra nových technologií ve strojírenství - NETME Centre. Získal dotaci 767,5 milionu korun. „Centrum se bude zabývat především výzkumem a vývojem nových technologií a zařízení v mnoha odvětvích, od leteckého průmyslu až po ochranu životního prostředí,“ uvedl vedoucí projektu Petr Stehlík.

Vědci budou podle něj zkoumat nejen věci související například s bezpilotními letouny, ale například i nejvhodnější způsoby úspory energie při praní prádla ve velkém množství. „O spolupráci již předběžně projevilo zájem více než 50 národních a nadnárodních firem,“ dodal Stehlík v tiskové zprávě. Zhruba 360 milionů korun získal z evropského programu Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně, který se specializuje na výzkum v oblasti ochrany zdraví zvířat.

Liberec dostal příspěvek na výzkum nanotechnologií

Technická univerzita v Liberci získala podporu v hodnotě přes 800 milionů korun na vybudování špičkově vybaveného výzkumného centra zaměřeného především na výzkum nanotechnologií. Projekt připravuje vysokoškolský Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, který liberecká univerzita nedávno založila. Moderní komplex laboratoří bude sloužit pro technické obory a výzkum v oblasti nanotechnologií a nanomateriálů.

Areál vyroste v blízkosti Studentského náměstí na nevyužívaných pozemcích a částečně nahradí i nevyhovující budovy. Výstavba sedmipodlažního komplexu přijde podle prorektora Zdeňka Kůse zhruba na půl miliardy korun. Další peníze jsou určeny na vybavení areálu, který musí být v budoucnu zcela soběstačný a na svůj provoz si musí vydělat. „Předpokládáme, že pokud vše půjde dobře, mohla by výstavba začít příští rok na jaře,“ řekl již dříve Kůs.

Téměř 433 milionů korun dostanou z EU aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Ty se budou zabývat například konstrukcí moderních vědeckých přístrojů a vývojem nové diagnostické metody v medicíně.

Nanovlákno
Nanovlákno
Více fotek
  • Nanovlákno autor: ČT24, zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/760/75905.jpg
  • Zdeněk Kůs zdroj: tuni.tul.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1158/115790.jpg