Jednání o nové smlouvě o jaderném odzbrojení váznou

Moskva – Rusko a Spojené státy nestihnou podepsat novou dohodu o jaderném odzbrojení do 5. prosince, kdy vyprší platnost smlouvy START. Informovala o tom ruská agentura ITAR-TAS. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale dnes spekulace o posunutí termínu podpisu dohody vyvrátil a prohlásil, že Rusko a USA smlouvu podepíší, jakmile bude hotová.

„Dokument bude podepsán podle pokynu prezidentů a v jimi stanoveném termínu, jakmile bude hotov,“ uvedl Lavrov. Přesný termín podpisu ale odmítl uvést. Dodal navíc, že spekulace kolem prodloužení jednání jsou liché.

Lavrov řekl, že zprávy médií o odkladu podpisu dohody neodpovídají skutečnosti. Vyjádřil pochybnosti ohledně toho, že by vědečtí pracovníci, na něž se média ve svých zprávách odvolávala, měli více informací než členové oficiálních delegací.

O zdržení jednání infromovala dnes ruská média. Jednání o nové dohodě budou pokračovat už příští týden v Ženevě. Zbývá prý dojednat technické i politické otázky týkající se odzbrojení. Nová smlouva by pode všeho mohla být hotová do konce roku.

Rusové a Američané o náhradě smlouvy START jednají průběžně od května. Obama a Medveděv se v létě dohodli na snížení maximálního počtu jaderných hlavic na úroveň 1500 až 1675 a na snížení počtu jaderných nosičů. Dnes má každá z obou velmocí připraveno k okamžitému použití 2000 až 3000 jaderných hlavic. USA mají 1200 a Rusko 816 nosičů. Jejich počet má být snížen na 500 až 1100 na každé straně.   

Rozhovory o jaderném odzbrojení se zintenzivnily v polovině září poté, co Obama ustoupil od Bushova plánu vybudovat prvky protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Washington sice plánuje novou verzi raketové obrany, o konkrétních plánech se ale zatím stále jedná.