MAAE vyzvala Írán k zastavení obohacování uranu

Vídeň – Guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dnes poslali do Íránu jasný vzkaz, aby Teherán upustil od svého jaderného programu. Rada MAAE dnes přijala rezoluci, která Írán vyzývá, aby okamžitě přestal obohacovat uran v donedávna utajovaném novém provozu. Objevily se obavy, zda tento krok nebude znamenat konec jakýmkoli jednáním s Íránem.

Rada guvernérů MAAE má 35 členů. Pro rezoluci bylo 25 z nich, tři byli proti a další se zdrželi. Je to první akce agentury proti Íránu za poslední čtyři roky. 

Odpověď Íránu na sebe nenechala dlouho čekat. „Přijetí rezoluce nejenže nepomůže zlepšit současnou situaci, ale ohrozí i příznivé ovzduší nutné pro úspěch jednání v Ženevě a ve Vídni, která by měla vést k vzájemnému pochopení,“ okomentoval dnešní vývoj vyslanec Íránu u MAAE Alí Ašgár Soltání.

Návrh textu rezoluce připravilo šest mocností, které jednají o íránském atomovém programu - USA, Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Podle Reuters dokument vyslal „vzkaz mezinárodního rozhořčení kvůli íránskému jadernému utajování“. Není prý ale jasné, zda se postoj Ruska a Číny vůči rezoluci promítne i do podpory západních zemí při zavádění sankcí vůči Íránu, pokud by Teherán své jaderné záměry brzy nevysvětlil. 

Írán zatím obohacoval uran v Natanzu. Teprve v září přiznal, že buduje další zařízení nedaleko posvátného města Kómu. Podle zpravodajských agentur to udělal až poté, co západní tajné služby stavbu odhalily. Koncem října do budovaného areálu pustil inspektory MAAE. Dosud se nepodařilo s Íránem dohodnout na návrhu, podle něhož by se jeho uran obohacoval v jiné zemi.