Kvůli masakru civilistů rezignoval německý ministr

Berlín – Někdejší ministr obrany Franz Josef Jung, který nyní zastává funkci ministra práce, dnes nabídl svou rezignaci. K tomu se rozhodl poté, co německá média odhalila, že jako ministr obrany zamlčoval, že při útoku aliančních sil v Afghánistánu, které nařídilo německé velení, umírali i civilisté.

Jung dnes oznámil, že se rozhodl přijmout důsledky a nabídl německé kancléřce Angele Merkelové svou rezignaci. Bývalý ministr obrany se již dříve bránil, že o civilních obětech nevěděl, protože prý velení německé armády ministerstvu nepředalo příslušné informace. Jung se tak prý o podrobnostech o celé akci dozvěděl až ve středu z médií.

Franz Josef Jung, neměcký ministr práce:

„Po zralé úvaze jsem dnes ráno kancléřce Angele Merkelové sdělil, že svou funkci dávám k dispozici. Přebírám tak plnou zodpovědnost za informační mezery a interní informační politiku na ministerstvu obrany po leteckém útoku v afghánském Kunduzu.“


List Bild zveřejnil tajné video a zprávu, které dokazovalo, že německá armáda i ministerstvo obrany mělo indicie, že při útoku aliančních sil na cisterny v severoafghánské provincii Kunduz se na místě nacházeli civilisté.

Uvolněný post po Jungovi v pondělí převezme dosavadní ministryně pro rodinu Ursula von der Leyenová z Merkelové a Jungovy Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na její místo se pak přesune stranická kolegyně, poslankyně Kristina Köhlerová. Specialistka na otázky integrace bude ve dvaatřiceti letech vůbec nejmladším členem současného německého kabinetu.

Talibanci se 4. září zmocnili cisteren s palivem, které putovaly z Tádžikistánu do Kábulu. Povstalci uvízli s cisternami v řece Kunduz. Při upouštění obsahu se k cisternám seběhli místní lidé, aby si palivo načerpali. Ještě ten den podnikly letouny NATO na žádost německé jednotky v severoafghánské provincii Kunduz na cisterny útok. Tanky s palivem explodovaly a vypukl obrovský požár, při němž zahynuly desítky lidí. Podle afghánské vlády na místě přišlo o život až 30 civilistů.

Kvůli skandálu byl již včera odvolán německý generál Wolfgang Schneiderhan, z funkce odstoupil také náměstek ministerstva obrany Peter Wichert.

Útok na cisterny v Afghánistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24