Berlusconi jde před Mikulášem znovu k soudu

Řím – Italský premiér Silvio Berlusconi měl být dnes znovu u soudu v obnoveném procesu kvůli korupci. Stání ale bylo odročeno a bude se konat 4. prosince před jinou porotou. Berlusconi je obviněn, že v roce 1997 dal britskému advokátovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek 600 tisíc dolarů (více než 10,5 milionu korun). Mills dostal minulý měsíc kvůli křivému svědectví čtyři a půl roku vězení; oba ale trvají na tom, že jsou nevinní.

Obvinění z korupce ale není jediný premiérův problém: spekuluje se, že 4. prosince by měl navíc obdržet obsílku z Palerma, kde ho chtějí soudit za vztahy s mafií, připomněla spolupracovnice České televize Vědunka Lunardi. Berlusconi ale už oznámil, že bude zaneprázdněn a k soudu se nedostaví.

Proces kvůli korupci byl přerušen před rokem, kdy byl přijat zákon poskytující nejvyšším představitelům státu po dobu výkonu mandátu imunitu. Minulý měsíc byl však tento zákon opět zrušen. Berlusconi navíc už dříve prohlásil, že i když bude odsouzen, ze své funkce neodstoupí.

V důsledku zrušení zákona Berlusconimu hrozí opětné otevření řady soudních případů, v nichž figuruje on osobně nebo jeho mediální říše Mediaset a které se týkají mimo jiné údajných daňových úniků, úplatků nebo pokusů o uplacení senátorů.