Varšava se dohodla na pobytu amerických vojsk na polském území

Varšava - Varšava se s Washingtonem dohodla na podmínkách rozmístění amerických vojáků v Polsku. Smlouvu, která tyto podmínky určuje a otevírá cestu k rozmístění amerického protiraketového systému Patriot v Polsku, obě strany podepíšou 10. prosince. Baterie Patriotů by mělo Polsko získat příští rok. Podle ministerstva obrany pak budou trvale umístěny v zemi od roku 2012. Varšava si také v rámci modernizace své protivzdušné obrany bude chtít koupit vlastní protiraketový systém.

Podle dokumentu budou američtí vojáci, kteří v budoucnu spáchají v Polsku mimo základny nějaký zločin, spadat pod tamní soudy. Dohoda také určuje zdanění amerických jednotek.

Polsko, které se obává ruské zahraniční politiky, dlouhou dobu upozorňovalo, že na svém území nehostí žádné americké vojáky a ani žádné významné vojenské zařízení, ačkoliv svou vojenskou přítomností v Iráku a Afghánistánu podporuje USA.

Rozmístění Patriotů přislíbila Varšavě administrativa bývalého amerického prezidenta George Bushe během jednání o výstavbě protiraketové základy v Polsku a radaru v Česku. Polsko podle úmluvy mělo získat Patrioty bez ohledu na uskutečnění plánů amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. Současný americký prezident Barack Obama od původní podoby protiraketového deštníku v Evropě ustoupil, dodávky Patriotů nicméně podpořil.