LED technologie zažívá rozmach v celém světě

Praha - Technologie LED se stále víc prosazuje v nejrůznějších oblastech, ať už jde o veřejné osvětlení, žárovky pro domácnosti nebo o televizory. Její výhodou je nižší spotřeba elektřiny a také delší životnost. Například žluté pouliční světlo sodíkových výbojek by mělo v budoucnosti nahradit bíle světlo z ledkových diod, které je pro lidské oko mnohem přirozenější.

Podle Hynka Bartíka ze společnosti Philips přináší LED technologie například možnost snadné regulovatelnosti osvětlení. „To znamená šetření díky snížení hladiny v době, kdy se po ulici nepohybuje tolik lidí,“ dodává. Technologii už zkouší v Praze na Smíchově. Ledková svítidla pro pilotní projekt dodalo šest výrobců. Jasnější ledkové světlo využívá v Praze také 200 semaforů. Spotřeba elektrické energie je teď u nich až šestkrát nižší.

Žárovky s ledkovou technologií by mohly najít uplatnění i doma. Proti klasickým úsporným žárovkám vydrží až pětkrát déle. Jejich nevýhodou je ale vysoká cena, a proto je zatím využívají hlavně nákupní centra nebo hotely. „Když na chodbách hotelů, kde se svítí nonstop, nahradíte pětatřicetiwattovou žárovku za čtyř nebo tříwattovou ledkovou technologii, jsou úspory značné,“ vysvětluje Antonín Melč z Philipsu.

Úspornější ledkovou technologii nedávno objevili i výrobci televizorů. V budoucnu by měla nahradit LCD a plazmové televize. Zájem domácností by však mohla zbrzdit vysoká cena. 

Lidé sledují moderní televizory
Lidé sledují moderní televizory