Desítky mrtvých v Rusku. Vlak napadli teroristé

Moskva - Desítky mrtvých a zraněných si v pátek večer vyžádal teroristický útok na ruský rychlík na trati mezi Moskvou a Petrohradem. Tuto verzi po nalezení zbytků výbušniny potvrdila ruská generální prokuratura a tajná služba FSB. Ani Češi, ani Slováci podle dostupných informací mezi oběťmi nejsou a nejspíš ve vlaku ani nebyli. Výbuch nálože zasáhl Něvský expres ve dvousetkilometrové rychlosti a vykolejil poslední vagony. Úřady zatím potvrdily 26 mrtvých a 96 zraněných, z nichž asi šedesátka musela být hospitalizována, řada ve vážném stavu. Jiné ruské zdroje hovoří o více než 30 mrtvých. Shodují se, že počet obětí se ještě může zvýšit. Podle ministra pro mimořádné situace Sergeje Šojgy se dosud pohřešuje 18 cestujících, kteří nejspíše sami opustili místo neštěstí. Zároveň se prověřují informace o údajném druhém výbuchu, který měl zaznít na místě havárie dnes odpoledne.

Prezident Dmitrij Medveděv nařídil nepřipustit chaos, neštěstí důkladně vyšetřit, objasnit osud každého pasažéra a pomoci rodinám obětí a zraněných. Z vládní rezervy bude podle ministryně zdravotnictví Taťjany Golikovové vyplaceno 300 tisíc rublů, tedy asi 178 tisíc Kč, na každého mrtvého. Vážně zranění dostanou 100 tisíc rublů, tedy skoro 60 tisíc Kč, lehce zranění polovic. Železnice vyplatí zraněným 100 tisíc až 200 tisíc rublů, pozůstalým půl milionu.

„Bylo slyšet náraz. Poslední dva vozy se skoro rozpadly. Takové věci jsem vídal v hrůzných filmech,“ uvedl jeden z pasažérů. „Byli jsme tak bezmocní! Snažili jsme se dostat lidi ven z vagonů (…) V posledním vagonu bylo všechno zdemolované. Lidé a sedadla se ocitli v jedné změti. Lidé utrpěli strašná traumata,“ dodal další cestující. Podle jednoho ze svědků se z nejhůře zdemolovaného vagonu stala „změť sedadel a lidí“, kteří byli po vagonu „roztroušeni jako sirky“.

Něvský expres vykolejil v lese v obtížně přístupném terénu mezi Tverem a Novgorodem. Neštěstí se stalo u obce Uglovka, asi 25 kilometrů od železniční zastávky Bologoje a 280 kilometrů od Petrohradu.

Na místě zasahuje asi 1000 lidí včetně záchranářů a policistů

Cestující byli podle očitých svědectví zprvu odkázáni sami na sebe, než přiletěly vrtulníky a sanitky projely blátem, ve kterém zprvu uvázly. „Vytáhli jsme ven tři ženy, ale všechny zemřely. Nemohli jsme je zachránit,“ řekl jeden z cestujících.

Na místě zasahuje asi 1000 lidí včetně záchranářů a policistů. Policie místo tragédie uzavřela, v okolí pátrá po podezřelých osobách a vyslýchá obyvatele okolních vsí. Podle agentury Interfax se nyní prověřuje hrozba, že by se na kolejích mohla nacházet další nálož. Podle ředitele ruských železnic Vladimira Jakunina odpoledne skutečně na prakticky stejném místě explodovala další slabší nálož.

Teorii o útoku výbušninou na kolejích mělo vedení ruských drah již od noci. Šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov posléze prezidentu Medveděvovi potvrdil, že šlo o bombový útok. Explozi prý způsobila nálož ekvivalentní sedmi kilogramům TNT. Podle zdroje agentury RIA Novosti prý vykolejení Něvského expresu způsobil výbuch pod devátým vagonem z celkem 13 vagonů expresu. Následně podle Interfaxu vykolejily čtyři poslední vozy, z nichž jeden byl úplně zdemolován; jiné zdroje hovoří o vykolejení dvou z celkem 14 vagonů.

„Mezi oběťmi, ani mezi cestujícími žádní čeští občané nejsou“

Ve vlaku v okamžiku neštěstí bylo podle upřesňovaných informací 682 cestujících a 29 členů posádky. Češi ani Slováci mezi postiženými cestujícími v havarovaném expresu nejspíše nebyli. „Po dvojí prověrce můžeme říci, že ani mezi oběťmi, ani mezi cestujícími žádní čeští občané nejsou,“ uvedl chargé d'affaires českého velvyslanectví Hynek Pejcha. Rovněž podle slovenské konzulky Otílie Kállayové mezi identifikovanými oběťmi Slováci nejsou.

Úřady zorganizovaly přepravu příbuzných postižených a také zřídily „horké“ telefonní linky pro poskytování informací a psychologické pomoci. Soustrast v souvislosti s neštěstím již Moskvě vyjádřily Bílý dům, švédské předsednictví EU, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ukrajinská premiérka Julija Tymošenková.

Rychlík Něvský expres se stal terčem teroristického útoku už před dvěma lety, 13. srpna 2007. Tehdy byla za příčinu nehody označena neupřesněná výbušnina na kolejích. Nikdo nebyl zabit, asi 60 lidí bylo tehdy zraněno. Novgorodská prokuratura tehdy oznámila, že čin spáchala skupina, kterou kontroloval nejznámější čečenský terorista Doku Umarov. Kauza je nyní před soudem a dvěma obviněným Ingušům hrozí trest odnětí svobody až na 20 let; po dalším podezřelém, dezertérovi z ruské armády, se dosud pátrá.

Neštěstí zdrželo 60 vlaků s asi 27 tisíci cestujícími

Na jedné z nejfrekventovanějších ruských trati jezdí desítky vlaků denně, včetně různých rychlíků. Luxusní Něvský expres, zřízený před osmi lety, překonává trasu během 4,5 hodiny. Soupravy tahají podle televize Vesti české lokomotivy Škoda ČS 200.

Po magistrále jezdí mnoho vysokých úředníků. Značná část nynější elity včetně prezidenta Medveděva a premiéra Vladimira Putina pochází z Petrohradu. Místní gubernátorka potvrdila, že při neštěstí nyní zahynul jeden bývalý senátor a šéf agentury pro státní rezervy. Neštěstí zdrželo 60 vlaků s asi 27 tisíci cestujícími. Až večer byl po náhradní trase vypraven z Petrohradu první vlak.

/*json*/{"map":{"lat":58.7682001592,"lng":33.9697265625,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":58.234348,"lng":33.506359,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/