V Mekce začali kamenovat Satana

Mekka (Saúdská Arábie) - V Saúdské Arábii vrcholí každoroční pouť stovek tisíc muslimů do Mekky a Mediny. Věřící budou po tři dny kamenovat trojici sloupů, symbolizujících trojí zjevení Satana. Obřady poznamenala nepřízeň počasí, při nečekaných záplavách zemřelo 83 lidí, není mezi nimi ale nikdo z poutníků.

Kamenování Satana v údolí Míná je rozděleno do tří dní. Věřící házejí po sedmi kamíncích na tři pilíře vysoké 18 metrů a volají přitom formuli Alláhu akbar - Bůh je veliký. Tři pilíře představují podle koránu to, jak prorok Ibráhím (pro židy a křesťany Abrahám) třikrát odolal pokušení Satana, aby neposlechl boží příkaz obětovat syna Ismáíla (biblický Izák).

Při rituálu se na velmi malém prostoru tísní mohutný dav. V minulých letech se právě při něm staly smrtelné úrazy a saúdskoarabská policie kolem pilířů dodržuje velmi přísná bezpečnostní opatření. Plynulému přílivu poutníků má pomoci i pětipodlažní most, který tady byl pro tuto příležitost postaven. Ten má kapacitu 120 000 osob za hodinu. Lidé se zde smějí pohybovat pouze jediným směrem, aby nevznikla panika jako v roce 2006, kdy zahynulo 346 osob.

Porážky obětních zvířat připomínají Ibráhímovu věrnost Bohu; byl připraven přinést mu jako oběť syna Ismáíla. Na poslední chvíli mu však archanděl Gabriel oznámil, že má místo syna obětovat ovci.

Po dnešním svátku oběti (íd al-adhá) nebo také Velkém svátku (íd al-kabír) setrvávají mnozí poutníci v údolí ještě další dva dny a věnují se obřadům. Tento svátek dodržují muslimové po celém světě.

Letos se muslimské poutě zvané hadždž účastní podle dnes zveřejněných oficiálních údajů 2 313 278 lidí, z toho 1 613 965 ze zahraničí. Zatím nebyly zaznamenány žádné výrazné incidenty. Saúdskoarabská vláda pro pouť do Mekky letos mobilizovala velké logistické prostředky a rozmístila na 100 000 vojáků a policistů.

Účastníci pouti do Mekky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24