Místo opic neandrtálci. I tak se dá lákat do zoo

Varšava - Varšavská zoo láká návštěvníky nezvyklým způsobem. Do klece zavřela barmana a osmnáctiletou studentku, kteří oblečení v kožešinách ukazují návštěvníkům, jak vypadal život neandrtálců. Zahrada nabízí i výklad historika a její vedení doufá, že je to nejlepší způsob propagace nové expozice primátů.

Aktivisté bojující za svobodu zvířat mohou jásat. Konečně si někdo na vlastní kůži vyzkouší, jaké je žít v kleci a nechat se okukovat zvědavci, kteří je navíc můžou bez obav krmit. „Svět se vám tady hodně zmenší. Lidé na druhé straně reagují různě. Jsou víc překvapení, vyděšení a zmatení než my,“ popisuje „neandrtálec“ Zbigniew Zych.

Pravidelní návštěvníci byli zvyklí, že klec, kterou nyní obývají „neandrtálci“, bývala domovem šimpanzů. „Chceme lidem ukázat, že jsme se od zvířecího světa zas tak moc nevzdálili. Že jsme zvířatům blíž, než si někdy myslíme,“ vysvětluje ředitel varšavské zoo Andrzej Kruszewicz.

Jako propagace nové expozice primátů slouží neandrtálci výborně, před jejich klecí je pořád plno. „Je to opravdu zajímavé, hlavně pro mou dceru. Když vidí zvířata, tak normálně ožívá, ale tady seděla bez hnutí nejmíň 5 minut. Vůbec se nepohnula, je v šoku,“ tvrdí návštěvnice varšavské zoo Julia Pikonová.

Jestli dvojice herců ztvárňuje život neandrtálců se vším všudy, ředitel zoo neprozradil. Na vlastní oči se o tom ale každý může ve Varšavě přesvědčit až do neděle.

Neandrtálec v kleci
Neandrtálec v kleci