Když strom pro Obamu, tak jedině z Virginie

Washington - Začíná advent a na Vánoce se chystají i v Bílém domě. Sídlo amerického prezidenta ozdobí hned 15 vánočních stromků. Ten hlavní pochází z farmy v Západní Virginii, odkud si američtí prezidenti stromek vybrali už počtvrté. Stromy si už tady objednal Jimmy Carter, po něm Ronald Reagan a nyní i Barack Obama. Ačkoli je úspěšnému farmářskému páru už přes osmdesát, tvrdí, že pár dalších favoritů pro prezidentské Vánoce by doma ještě měli.

Všichni tři prezidenti nadělovali dárky pro svoji rodinu pod vánočními stromky, které vypěstoval Eric Sundback. „První strom jsme do Bílého domu dodali v roce 1979. Letos je to už čtvrtý, to zatím nikdo nedokázal. Konkurence ale roste, musíte být dobří,“ říká spokojený farmář. Představám Michelle Obamové letos vyhovovala téměř šestimetrová jedle.

Před čtrnácti lety vysadila douglasku pro Bílý dům Ericova manželka Gloria. Vybírala i semena daleko na západě ve Skalistých horách. „Rodiče tohohle stromu jsme sledovali od roku 1974. Měli jsme dobrý odhad a ty stovky kilometrů po lesních cestách se vyplatily,“ vypráví o přímo vědecké metodě na výběr prezidentských stromů. Za 43 let pěstování stromků jsou z farmářského páru legendy.

V jejich zaměstnání se mísí trocha genetiky, trocha dendrologie, trocha krajinotvorby a hlavně dřina. Třeba vstávání ve tři ráno, aby přikryli stromky před prvními mrazíky, a pak v šest, aby je zase odkryli. „Kdyby mi někdo řekl před čtyřiceti lety na univerzitě, že budu celý život běhat kolem vánočních stromků, pošlu ho na psychiatrii,“ směje se Gloria. Život ji však připravil jinou cestu.

Průměrný strom u nich vyjde na dvacet tisíc korun. Vybraná jedle by byla o dost dražší, Bílý dům ji ale dostane zadarmo. Podle tradice si ji převzala paní domu, ujít si to ale nenechaly ani její dvě dcery. Napříště už se jedle před televizními kamerami objeví v plné kráse, třeba jako pozadí pro tradiční vánoční video s prezidentským psem. Sundbackovým zase přibude čtvrtá fotka prezidentského páru.