Přes sedmdesát lidí zahynulo při ztroskotání lodí na jezeru v Kongu

Kinshasa - Nejméně 73 lidí zahynulo ve středu při ztroskotání dvou spojených lodí na jezeru Mai-Ndombe v západním Kongu. Počet obětí se ale ještě může zvýšit; předpokládá se, že řada těl zůstala uvězněna pod převrácenými loděmi. „Do pátečního večera jsme napočítali 73 mrtvých a 276 zachráněných. Pravděpodobně ale zůstala řada těl uvězněna v potopených lodích,“ řekl šéf konžské pobočky Mezinárodního výboru Červeného kříže Dominique Lutula.

Lodě patřily místní dřevařské společnosti, byly pro větší kapacitu převozu spojeny dohromady a naloženy kulatinou. Stovky lidí na nich byly „nákladem načerno“, jejich převozem si lodníci přivydělávali. Podle místních médií se lodě převrátily v důsledku mimořádně silného větru a zřejmě i přetížení. Jezero Mai-Ndombe v provincii Bandunu leží asi 400 kilometrů severovýchodně od hlavního města Kinshasy. Je 120 kilometrů dlouhé a někde až 50 kilometrů široké.

Říční doprava patří v Kongu k nejrozšířenější, jen stejnojmenná řeka Kongo je v zemi 4700 kilometrů dlouhá. Ke ztroskotání dochází poměrně často, většinou kvůli přetížení lodí a špatnému vyvážení nebo upevnění nákladu. Letos v září při potopení tří lodí během tří týdnů zahynulo v Kongu přes 250 lidí.